www.mardinnethaber.com
Sirkhane Sosyal Sirk Okulu ilk Uçan Halı Müzik Festivali’ni Mardin’de ağırlıyor
13.09.2018 12:41 Mardin Nethaber

 

 

         Uçan Halı Mardin Çocuk Müzik Festivali, 9 başlayan ve 15 Eylül 2018’e kadar devam edecek olan ve 10 farklı ülkeden 30’a yakın uluslararası alanda tanınan klasik, jazz, deneysel ve etnik janr müzisyenlerinin ve yerel-ulusal sanatçıların katılımıyla Mardin ve ilçelerinde gerçekleşmekte olançok sesli, çok kültürlü bir müzik festivalidir. Festivalin amacı çok dilli, çok dinli, çok renkli kültürel altyapısıyla bilinen Mardin şehrinin çocuk ve yetişkin sanatçılarının dünya sanatçılarıyla bir araya gelerek evrensel bir diyalog kurmaları ve bölge müziğinin ve kültürünün dünyaya tanıtılmasıdır. Festival kapsamında açık hava konserleri, tarihi mekanlarda dinletiler, çocuk korolarının performansları, müzik ve görsel sanatlar performanslarıyla kültürel bir şölen yaşanmakta.
Mardin Müzesi Arkeopark’ta, 9 Eylül’de başlayan festival 15 Eylül’de Mitani Kültür Merkezi Nusaybin’nde düzenlenecek konserle sona erecek.
Uçan Halı, müziğin gücüne ve tüm dünyadaki cocukların, özellikle savaş ve çatışma bölgelerinde yaşayan çocukların hayatında yaratacağı olumlu değişime inanan dünyaca ünlü müzisyenlerden, sanatçılardan, vizyonerlerden oluşan, gönüllülük temelli birkolektif olarak doğdu ve Uçan Halı Müzik Festivali, California, ABD’de yaşayan İranlı-Amerikalı besteci Sahba Aminikia tarafından tasarlandı ve ilk adımları atıldı.

Festival, tüm dünyadan 30 müzisyen ve sanatçıyı ağırlıyor. Festival sanatçılarından bazıları: Aleksandra Vrebalov (Sırbistan/ABD, müzisyen), Sahba Aminikia (İran/ABD, besteci), Luciano Chessa (İtalya/ABD, besteci) , Mamak Khadem (İran/ABD, şan sanatcısı), Golnar Shahyar (İran/Avusturya, şan sanatçısı), Layale Chaker (Lübnan/ABD, viyolonist), Mahan Mirarab (İran/Avusturya, gitarist), Amir Wahba (Avusturya, perküsyon sanatçısı), Kristine Arth (ABD, branding), Soheila Bajelan (İran, kukla sanatçısı), Vafa Aminikia (İran/Almanya, görsel sanatçı) Lincoln Andrews (ABD) (ses mühendisi), Anita Biebl (Avusturya, şan sanatçısı, sound painting), Kevin Bishop (ABD, viyolonist), Stephen Braitsch (ABD, multimedya tasarımcısı), Ameen Mokdad (Iraq, viyolonist), Helen Newby (ABD, cellist), Jaran Oran (Türkiye/Avusturya, dansçı, sound painting kolaylaştırıcısı), Elinor Speirs (ABD, viyolonist), Alexis Paul (Fransa, sokak müzisyeni), Yassi Pishvai (Iran/Almanya, sanatçı), Tobias Pöcksteiner (Avusturya, bassist), Mücahit Poyraz (Türkiye, gitarist), Avideh Saadatpajouh (İran, görsel sanatçı), Abi Shiman (ABD, viyolonist), Halil Tan (Türkiye, tanbur sanatçısı), Burcu Yilmaz (Türkiye, dansçı, sound painting kolaylaştırıcısı), Doğan Geçmez (Türkiye, perküsyon sanatçısı)
Festivalin planlama, organizasyon ve lojistik süreçleri Her Yerde Sanat Derneği tarafından ve Public Affairs Embassy of the United States of America tarafından sağlanan proje fonu ile ve Mardin Müzesi desteği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Mardin Müzesi’ndeki açılış konseri ve Nusaybin Mitani Kültür Merkezi’ndeki kapanış konseri dışında, 100 atölye ve 12 performansla, Mardin’de 1000’i aşkın, Sirkhane’nin Mardin, İstasyon ve Nusaybin merkezlerinde ise 12000’i aşkın çocuğa ulaşması hedefleniyor.
Uçan Halı Hakkında:
Uçan Halı Müzik Festivali, sanatçılar ve çocuklar için bir öğrenme platformu olmasının yanı sıra, disiplinlerarası, içinde müziğin, neşe ve uyumun olduğu, çocukların müziğe, sanata en çok ihtiyaç duydukları bölgelere bunları ulaştıran bir araç olarak ortak bir hedef etrafında bir araya getirdiği, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, müzisyenler ve vizyonerlerle birlikte Mardin’in çocukları ve ziyaretçileri için kültürel ve müzikal bir deneyim sunacak.
“Uçan Halı herkes için ama en çok çocuklar için. İnanıyoruz ki, en zor şartlarda büyüyen çocuklar, yaşadıkları çevreye en büyük değişimi getirebilecek ve bunun icin ilham alabilecek olanlar. Çocuk olmanın en zor olduğu bölgelerde, en hassas çocuklarla etkileşim halindeyiz. Çocuklarla işbirliği içinde, her çocuğa sınırsız imkanlar ve kendini ifade araçları sağlamak adına yaratıcı süreci geliştirmek ve deneyimlemek için çalışıyoruz. Nihai amacımız her çocuktan bir müzisyen yaratmak olmasa da, sahne önünde olmak zorunda bırakılmadan, çocuklara kendi seslerini bulma, hikaye ve duygularını ifade edebilmeleri için yaşam icin gerekli müzikal yöntemler sunuyoruz.” www.flyingcarpetfestival.org
Sirkhane Hakkında:
Sirkhane Sosyal Sirk Okulu, Mardin’in farklı bölgelerinde, mülteci çocuk ve gençlerin, çatışma alanlarında yaşayan yerli çocukların özgüvenlerinin yeniden kurulması adına sosyal sirk pedagojisinin araçlarını kullanarak, sağladığı güvenli, samimi ve kapsayıcı atmosferde çocukların savaş travmalarını, onlara yeni ve umutlu bir çocukluk vererek siler ve yerine sosyal sirkin renklerini koyar.
Sirkhane Sosyal Sirk Okulu, Türkiye’de ve Irak’ta çocukları sirk aktiviteleriyle buluşturuyor. Çocuklar, kültürel ve sosyal farklılıkların, cinsiyet ayrımının ötesinde, birbirleriyle uyum içinde çalısma olanaklarını keşfederek yeni arkadaşlıklar kuruyor ve bu sayede barışı, uyumu, neşeyi paylaşıyorlar. Her çocuğun, çocukluk çağlarının kahkaha ile özdeşleşmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com