www.mardinnethaber.com
Artuklu Belediyesinden camilere destek
07.09.2018 18:24 Mardin Nethaber

Merkez Artuklu İlçesinde bakım ve onarıma ihtiyacı olan camilere Artuklu Belediyesi tarafından yenileniyor.

Proje kapsamında Artuklu İlçesi’ne bağlı Yenikapı Mahallesi’nde bulunan Tatlıdede (Şirindede) Camisinin dış cephesi ilçenin tarihi dokusuna uygun olarak yeniledi.

Artuklu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda estetik görüntüsüne kavuşturulan Tatlıdede Cami, 1992 yılında betonarme bir yapı olarak ilçeye kazandırılmıştı.

Mabetleri sit alanıma yakışır bir süliet oluşturmak arzusunda olduklarını belirten Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, “ Kentsel sit alanı sınırlarımız içinde yer alan ve zaman içerisinde dış cephesi tahrip olan Tatlıdede Camisinin bu görüntüsü mevcut tarihi yapılarımızın içerisinde görsel bir kirlilik yaratıyordu. Fen İşleri, İmar ve Şehircilik ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerimiz bu caminin bakım, onarım ve tadilatı yapılarak Mardin’in tarihi dokusuna uygun hale getirilmiştir.” dedi.

Korgir yapıların bütünlüğünü bozan caminin dış cephesini yöreye özgü taş malzemelerle kapladıklarını belirten Öztürk, caminin alt kısımda yer alan taziye evine de aynı çalışmayı uyguladık.  Caminin halılarını da yenileyerek, bu görüntüyle sit alanına uygun bir süliet oluşturduk. Caminin dış cephesini çevre aydınlatma ekipmanlarıyla aydınlattık. Ayrıca camide 7 adet kamera yerleştirerek kamera sistemi ile desteklediklerini söyledi.

İbadethanelerimiz ilçemizin aynasıdır

Artuklu’da bulunan mabetlerin başka hiçbir yerde görülmeyecek güzellikte olduğunu ifade eden Öztürk, “İbadethanelerimiz ilçemizin aynasıdır sloganından hareketle birçok çalışmaya imza attık. Bakım, onarım ve yenileme çalışmalarıyla desteklediğimiz ibadethanelerimizin bahçelerine dinlenme alanları oluşturduk.  Cami ve kiliselerimize hijyen desteği vermenin yanı sıra düzenli olarak gül suyuyla yıkadık. Bahçelerine tente montajları yaptık. İhtiyaç ve eksikliklerini giderdik. Gerek yüzlerce hatta binlerce yıllık geçmişiyle gerekse güzelliğiyle Artuklu İbadethaneleri çok kıymetli. Biz de çalışmalarımızı bu kıymeti bilerek ve bu eşsiz mirasa sahip çıkarak yürütmeye gayret ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com