www.mardinnethaber.com
Tehlike Saçan Binalar Yıkılmıyor
07.09.2018 17:35 Mardin Nethaber

Yıllardır yıkımları bir türlü gerçekleşmeyen betonarme binalar, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atarken, turizm şehri olan Mardin’de çevre kirliliğine de neden oluyor.

2009 yılında başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında Mardin’de Tarih ve turizm adına gözü rahatsız eden ne varsa yıkılacak veya onarılacaktı. Etkili ve yetkili makamlar tarafından yapılan tüm açıklamalara rağmen halen Mardin’in tarihi dokusunu, mimari taş yapısını gölgede bırakan bu binalar yıllardır yerinde sayarak tehlike saçıyor.

7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Mardin'de yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şehirde yapılan yıkımlar çoğu yerde yarıda bırakılarak, çirkin görüntüler oluştururken, çarşı esnafına ve Mardin halkına tehlike arz etmeye devam ediyor.

Can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve tarihi şehrin estetiğine uygun olmayan betonarme binaların madde bağımlıları tarafından kullanmasının önüne geçebilmek adına ilgili kurumlar tarafından bir an önce bir çalışma başlatılması gerekiyor. Sahipleri tarafından terk edilmiş ya da kullanılmayan bu binalar, zaman zaman çocuklar tarafından oyun alanı olarak da kullanılarak, can güvenliği tehlikesi oluşturuyor.

 Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan projeler ile Tarihi çarşı ve sokakların değişimi kapsamında Şeyh Çabuk Cami, Hasan Ammar ve Ulu Cami Aksı olmak üzere birçok sokakta sağlıklaştırma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken tarihi Mardin evleri üzerinde bir kümesi andıran bu betonarme evlerin de gözden geçirilmesi gerekiyor. UNESCO Dünya mirası geçici Listesi’nde yer alan 7 bin yıllık geçmişi olan Mardin çarpık betonarme yapılardan kurtarılması için daha ne kadar beklemesi gerekiyor. Bürokratik ve siyasi engellere takılan kentsel dönüşüm çalışmaları tekrardan ne zaman başlayacağı noktasında vatandaşlar tarafından büyük merakla bekleniyor.

Edindiğimiz bilgiye göre 2014 yılına kadar süren yıkım çalışmalarında 15´in üzerinde kamu binası ile 150’nin üzerinde çirkin görüntü oluşturan betonarme bina yıkılmış, söz konusu tarihten itibaren projenin takibi yapılmadığından halen 700’e yakın bina yıkılmayı beliyor.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com