www.mardinnethaber.com
Tatili satranç oynayarak geçirdiler
04.09.2018 17:47 Mardin Nethaber

Sönmez sokağın müdavim çocukları satranç oyununa merak sararak kendi aralarında turnuva düzenledi.

Merkez Artuklu ilçesi Şar ve Çabuk mahalleleri arasında bulunan sönmez sokağın müdavim çocukları bu durumdan çok keyif aldıklarını belirterek, kendi aralarında yaptıkları maçlar sayesinde birbirleriye daha çok yakınlaştıklarını ve hoş vakit geçirdiklerini söylediler.

Mahallede onayacakları parkları ve top koşturacakları sahaları olmadığı için yaz tatillerini satranç oynamakla geçirdiklerini anlatan çocuklar, sokakta ne zaman top oynasak ya burada ikamet eden yaşlılardan ya da hasta yakınlarından sürekli azar işittiklerini ifade ettiler.

Sokağın müdavim çocuklarından olan Ahmet Deveci bunun önüne geçebilmek ve tatilimizi verimli geçirebilmek için kendi aramızda satranç oynamaya başladık. Aslında ilk başlarda bu oyunla sadece vaktimizi değerlendirmek istedik. Arkadaş gurubunda satranç oynamayı bilen birkaç arkadaşımız vardı. Tüm arkadaşlar oynamayı bilmiyordu. Hepimiz oynamayı öğrendikten sonra ferdi olarak maçlar yapmaya başladık. Kaybeden mahalle bakkalından çikolata, dondurma ya da başka bir şey alıyordu. Daha sonra bunu nasıl geliştirebiliriz diyerek guruplar oluşturarak, kendi aramızda turnuva düzenlemeye karar verdik. Önümüzde ki tatillerde belki de mahalleler bazında turnuvalar düzenleyebiliriz şeklinde konuştu.

İbrahim Arpa ise “Satranç bir zekâ oyunudur. Bu oyunla öz güvenimizi kazanıyoruz. Bugün burada oyunlar oynamak için toplandık. Çok keyifli zaman geçiriyoruz. Tüm arkadaşlarıma ve yaşıtlarıma da öneriyorum. Böyle oyunlar oynarlarsa zekâları gelişir. Ancak oyun sahalarımız olmadığı için diğer oyunlardan olan futbol, basketbol, masa tenisi ve bisiklet sürmek gibi oyunlardan mahrum kalıyoruz.” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com