www.mardinnethaber.com
İzzet Paşa Karakolu kurtarılmayı bekliyor
28.08.2018 16:35 Mardin Nethaber

Tarihi duruşuyla bir zamanlar bölgesinde asayişi sağlayan İzzet Paşa Karakolu, atıl bir durumda kaderine terk edilerek, yıllardır kurtarılmayı bekliyor.

Merkez Artuklu İlçesi Nur Mahallesi mevkiinde bulunan bu tarihi bina son zamanlarda madde bağımlıları tarafından mesken edinmiş, her türlü zararlı alışkanlıkların işlendiği bir mekân haline gelmiştir.

1929 tarihlerinde inşa edilen ve adını zamanın kumandanlarından olan İzzet Paşa'dan alan karakol, döneminde önemli görevler icra etmiştir. Devlet otoritesini kabul etmeyen, her fırsatta yağma ve huzursuzluk çıkarmaya çalışan odaklara karşı caydırıcı roller üstlenmiştir. Tarihi hafızaları canlandırılması açısından görülmesi gereken bu tip tarihi binalar, maalesef günümüzde hiç bir kıymet-i harbiyesi kalmadan çürümeye terk edilmiş, kişi veya kişiler tarafından tahrip edilmektedir.

Yetkililer turizm şehri olan Mardin'e bu tarihi bina kazandırmalıdır. Etrafı yeşillendirilerek, bu tarihi binanın gelen yerli ve yabancı turistlere kapılarıaçılmalıdır. İzzet Paşa Karakolunu gezdiğimizde şimdi bile atların bağlandığı halkaları, yemlikleri görebilirsiniz. Zamanının imkânlarıyla Osmanlı mimarisini andıran bu tarihi bina destek demirleri birileri tarafından sökülerek, ortadan kaldırılmıştır. Hiçbir güvenlik tedbirleri bile alınmayan bu binanın pencere demirleri, kapıları yerlerinden sökülmüş durumda. Eğer sahip çıkılmazsa kısa bir zaman sonra virane olacağı her halinden belli. Yüz yıllık bu şah eserin, zamanında önemli ve stratejik bir noktaya inşa edilmesi o dönemlerde bu karakolun ne kadar önem arz ettiği bilinen bir gerçektir

   

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com