www.mardinnethaber.com
Tiyatral Mardin Topluluğu yardım bekliyor.
17.08.2018 17:17 Mardin Nethaber

 

Mardin’de yaklaşık 10 yıldır sahne alan ‘Tiyatral Mardin Topluluğu’ maddiyatsızlıktan yakınarak, hayırsever iş adamlarından ve tiyatro severlerden yardım bekliyor. 

Maddi imkânsızlıklar nedeniyle zor günler geçiren ‘Tiyatral Mardin Topluluğu’ grup üyeleri, sahnede daha uzun yıllar kalabilmek için Mardinli sanatseverlerden destek istedi.

Mardin valiliğinin katkılarıyla 0482-Romeo &Juliet isimli tiyatro oyunlarını İstanbul gibi büyük şehirlerde sahnelediklerini belirten Tiyatral Mardin Topluluğu yönetmeni Metin Omuzlar, İstanbul’da sahnelediğimiz oyunlarımızla 2018 43. İsmet Küntay Yerel Tiyatro Ödülü’ne layık görüldük dedi.

Yaşadıkları zorluklara rağmen tiyatrodan vazgeçemediklerini ifade eden Omuzlar, “Grubu bir arada tutan ortak nokta izleyicileridir. Bizler yıllarca Mardin’de tiyatro yapan bir topluluk olarak destek görmediğimiz için ne yazı ki sahneyi kapatma aşamasına geldik. Ancak her sene olduğu gibi bu sene de maddi zorluklar içinde oyunumuzu sahnelemeye çalışıyoruz. Oyun dekoru, kostüm, aksesuar ve ulaşım masraflarını kendi cebimizden ödüyoruz. Bu nedenle Mardin’de yerel tiyatro kültürünün yok olmaması adına herkesi destek olmaya davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Omuzlar, “Şu anda tek destekçi olan Mardin Artuklu Üniversitesidir. Daha önce ki yıllarda provalarımızı 10 kişinin sığamayacağı yerlerde yapıyorduk. Mardin Artuklu Üniversitesi bizi bu sıkıntıdan kutararak kendi salonlarını bizlere açtı. Bu nedenle Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça başta olmak üzere üniversite genel sekreteri Şahin Arpağ’a ve bütün üniversite personeline teşekkür ediyoruz.” temennisinde bulundu.

Kendilerinin uzun yıllardır tiyatro sahnelerinde olduklarını hatırlatan Yönetmen Furkan Akalpoğlu ise hayır sever iş adamlrı ve sanat severlerin kendilerine sahip çıkılmalarını istedi. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle grubun zor şartlarda çalıştığını belirten Akalpoğlu;  “Mardin oyunlarımızı MAREV’in ve birkaç güzel insanın katkılarıyla İstanbul’da Mardinlilerle buluşturduk. Buna rağmen 2009’dan beri Mardin’de yedi oyun sahneledik. Oyunlarımızda yöresel unsurları kullanarak kültürümüzün unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması adına güzel işler yaptığımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com