www.mardinnethaber.com
Yeni ekonomi modeli açıklandı
11.08.2018 15:12 Mardin Nethaber

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi yönetiminin yol haritasını ortaya koyacak yeni ekonomi modelini açıkladı. 35 milyar TL boyutundaki tasarruf ve gelir arttırıcı önlemlerin yer aldığı yeni ekonomi modeli 2018 sonuna kadar devreye alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediği toplantıda yeni ekonomi modelini açıkladı.
Toplantıya İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere birçok oda ve birlik başkanı, banka genel müdürleri, sektör temsilcileri ve aralarında önde gelen holdinglerin yönetim kurulu başkanlarının da olduğu çok sayıda isim katılım sağladı.
Albayrak'ın yeni ekonomik modele ilişkin açıkladığı detaylar şöyle;
Bugün benim için çok heyecan verici bir gün. Biz Türkiye olarak bir üst gelir gruba çıkmamız için çok sayıda toplantı yaptık. Yeni dönemin yeni ekonomi anlayışı olacak.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinden en etkin bir koordinasyonun sağlanacağı bir bakanlık olacak: Hazine ve Maliye Bakanlığı...
Yeni OVP eylülde açıklanacak
Her alanda hem içeriden hem de dışarıdan çok daha etkin bir bakanlık olacak. Eylül ayında yeni OVP'nin detaylarını paylaşmış olacağız. Bu programa yeni bir de isim arıyoruz.
Yeni dönemde atılacak adımlar
En önemli adım kararlı bir yaklaşım olacak. Yeni dönemde artık emin adımların atıldığı bir dönem olacak. Bir diğer adım ise değişim olacak. Bir üst lige çıkmamız için bu değişimi somut bir şekilde ortaya koymamız lazım. Hızlı reflekslerin verilmesi gereken bir sürece geçiyor olacağız.
Bir diğer adım güçlü temelleri olacak yeni ekonomi modelinin. Yeni model sürdürülebilir olacak. 81 milyonun katılacağı katılımcı bir model olacak. Tüm paydaşlarla güvene dayalı bir süreci ortaya koymamız gerekiyor.
Yeni ekonomik yaklaşımımızın 4 tane sac ayağı var ama ben bunu 3+1 diye tanımlıyorum.
Dövizdeki hareketliliğin mantıklı açıklaması yok
Bugünkü hareketliliği Türkiye'nin makro gerçekleri ile değerlendirdiğimizde mantıklı bir açıklaması ortaya çıkmıyor. Ekonomimizi tüm sınamalardan etkilenmeden çıkacak bir model üzerine inşa edeceğiz.
Etkin iletişim ve güven
Biz gökte yeni bir yıldız keşfetmek için yola çıkmadık. Biz dünyadaki değişime ayak uyduracağız. Paydaşlarla etkin iletişim ve güven oluşturacağız.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com