www.mardinnethaber.com
Yeni Ekonomi Modelini açıklayacak
10.08.2018 13:58 Mardin Nethaber

 

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni ekonomi modeline ilişkin çerçevenin yarın Bakan Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından, istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçeve bugün kamuoyuyla paylaşılacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili çalışmaların tu¨m hızıyla devam ettiği anımsatıldı.

Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelinerek OVP'ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerin sürdüğü belirtilerek, bakanlık bunyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirildiği aktarıldı.
Açıklamada, "OVP kapsamında 2019 yılı buyumesinin yüzde 3-4 aralığında olması,
Enflasyonun en kısa surede tek haneye inmesi için guçlu bir politika birleşimi ve tedbir seti detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir." ifadesine yer verildi.
Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam edeceği vurgulanarak, bu¨tçe açığının yüzde 1,5'lar seviyesinde sınırlandırılacağı, özellikle altyapı yatırımlarında yurt dışı finansman ve yabancı yatırımcı şartıyla ilerleneceğine dikkati çekildi.
Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapıyla Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100'lerin altına indirileceğinin altı çizilerek, "2018 yılının geri kalan bölu¨mu¨nde ise daha önce açıkladığımız ve bir su¨redir üzerinde çalıştığımız 35 milyar liralık tasarruf ve gelir arttırıcı önlemle faiz dışı fazlanın 5 milyar liraya yu¨kselmesi, yılın bundan sonraki aylarında 'kredi roll over' oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2'nin altında olması hedeflenmektedir." Değerlendirmesinde
bulunuldu.
"Gerçek durumu yansıtan raporlara itibar edilsin"
Yıl sonuna kadar mali politikalar ve ilgili aksiyonlarımızla bu hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı bildirilerek, şunlar kaydedildi:
"Türk bankacılık sistemi, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları
geçmişte olduğu gibi bugu¨n de etkin biçimde yönetebilecek konumdadır. Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine, kur ve likidite riski konusunda bir problem göru¨lmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözu¨kmektedir.
Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz."
Açıklamada, gerçekleştirilen tum istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçevenin yarın Bakan Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com