www.mardinnethaber.com
Mardin’e turist akını
10.08.2018 13:41 Mardin Nethaber

 

 

Mardin sokaklarında ve tarihi mekânlarını dolaşırken kendimizi adeta Artuklu döneminde yaşıyormuşuz gibi hissettik. İlk fırsatta Mardin'i mutlaka tekrar ziyaret edeceğiz.

Medeniyetler beşiği UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olan Mardin’de 2 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle sarsılan turizm yeniden canlanıyor. Tarihi kentin boş sokaklarında artık turistler gezerken kapatılan otellerin yerine de yenileri açıldı. İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla turistler için çekim mer-kezi olan Mardin’de, terör operasyonlarından sonra huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla konakla-yan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış kaydedildi.1 milyon turistin hedeflendiği Mardin’de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Gezi turları kapsamında Van İpekyolu Belediyesi tarafından 25 yaş üstü bayanlara yönelik düzenlenen ücretsiz yaz gezi turları kapsamında 50 kişilik kafile Mardin'in tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatını yakaladı.
Erken saatlerde Mardin'e ulaşan 50 kişilik kafile Mardin Müzesi, Kırklar kilisesi, Mardin'in tarihi sokakları, Zinciriye ve Kasımiye Medreseleri, Mardin Ulu Camii, Midyat Sıla Konağı, tarihi evler ve telkâri atölyelerini gezerek, Mardin'in kadim tarihi hakkında bilgi alarak, tarih soludular.
Üç gün sürecek olan gezi turu kapsamında Mardin dışında bölgede bulunan Şanlıurfa balıklı göl, Hz. İbrahim Mağarası ve Hz. Eyyüp sabır makamı, Şanlıurfa Kalesi, tarihi çarşısı ve Hasankeyf'i gezme imkânı bulacak.
Gezi turuna katılarak Mardin'i gezme ve görme imkânı bulan bayanlar, Mardin'e ilk defa geldiklerini belirterek; “Mardin kadim tarihiyle gerçekten bizleri büyüledi. Mardin başlı başına bir açık hava müzesidir. Mardin sokaklarında ve tarihi mekânlarını dolaşırken kendimizi adeta Artuklu döneminde yaşıyormuşuz gibi hissettik. Havaların sıcak olmasına rağmen tarihi sokakları gezerken taşın serinliği bizlere adeta klima gibi serinletti. İlk fırsatta Mardin'i mutlaka tekrar ziyaret edeceğiz.” ifadelerini kullandılar.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com