www.mardinnethaber.com
Türkiye hızla gıda bağımlısı oluyor
08.08.2018 13:44 Mardin Nethaber

 

 

Memorial Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, toplumda sürekli beslenme manipülasyonları yapıldığını söyleyerek, "Ekmeği tuhaf şeyleri konuşmayı bırakın, aşırı tüketme ve gıda bağımlısı oluyoruz. Dünyanın en zor bağımlığı gıda bağımlılığıdır" dedi.

Memorial Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Kanserle Savaş Haftası etkinlikleri kapsamında, Antalya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) basın toplantısı düzenledi. Kanserle ilgili hep aynı şeylerin konuşulduğunun altını çizen Prof.Dr. Özdoğan, farklı konuların, faydalı bilgilerin aktarılması gerektiğini belirtti. Kanserle ilgili söylenenlerin doğru yeri bulması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Özdoğan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de kanserle ilgili suistimallerin olduğuna değindi.
Türkiye’de ciddi bir suistimal olduğunu ve kişilerin doğruları öğrenmeye hakkı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, "Kanser algımız arttı. Yaş ilerlemeye başladı. Erkeklerde 70 bayanlarda 80 yaşını bulduk. Önümüzdeki 50 yılda ise 100 yaşı geçecek. Bunu başaracağız. Bunu başarmak için de yanlış bilinenleri doğrultmalıyız. Bugün biz 70 ve 80 yaşı yakaladıysak kimyasal dostluğu ile yakaladık. Enfeksiyon, çocuk ölümleri azaldı. Dezenfektanları çok iyi kullanıyoruz. Erken doğumları yönetiyoruz, bebeklik ve erken pramatüre bebekleri yönetiyoruz. Oradaki ölümleri öldürdük, çok iyi kimyasallar kullanıyoruz. Antibiyotik, protein verilen destekler bunlar. Alanlarımız çok daha iyi gelişti. Aşılıyoruz. Kitlesel ölümlere neden olan bir çok hastalığın önüne geçtik. Dünyanın en önemli ölüm nedenlerinden biri olan rahim ağzı kanseridir. Bugün bunu yüzde 80 bitirecek virüs aşısı geliştirildi. Aşılar kansere doğru geldi. Artık kansere doğru gelişme oldu. Kimyasalları doğru kullanmamız yaşamın uzamasının en önemli faktörlerinden biridir" diye konuştu. Prof. Dr. Özdoğan şöyle konuştu:
"Aşırı kimyasal veya hatalı kimyasal kullanımı, gıdalardaki kimyasalları eleştirilmeyeli mi? Ya da denetleme gelmesin mi? Bu manada konuşmuyorum. En çok suistimal edilen yerden biri gıdalardaki suistimaldir. Sanki bu nedenle kanser oluyormuşuz gibi bir ifade var. Artık kimyasal düşmanlığı değil, tüm ulusu kimyasal dostluğa, kimyasal denetlemeye ve doğru kullanmaya davet ediyoruz. Ölümsüz bir hayat düşünülemez. Ama ölümü düşünmek istemiyoruz. Eğer yaşımız yüzü geçerse önümüzdeki yıllarda, 50 yıl sonra her iki kişiden birisi hayatında kanser yaşayacak. Ölüm nedeni de kanser olacak. Bu korkutucu durum değil. Sadece ölümü doğru algılamamamızdan kaynaklanan bir sorun var. Yaşamın sonunu kabullenmeyişimizden bir sorun yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte yaşam uzayacaksa bizde kanseri daha iyi öğrenmeli ve yönetmeliyiz."
Kanser haberlerinde inanılmaz suistimallerin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, "Basın her zaman sansasyonel haber istiyor. Doğru haberin peşinde miyiz? Yoksa en çok okunan haberin peşinde miyiz? Toplumsal algısı yüksek alanda dikkatli olmalıyız. Sansasyon haber arandığı zaman bilim sahtekarlarını buluyorsunuz. Onlar konuşuyor. Çarpıcı cümlelerden bazıları ‘Kemoterapi öldürür', 'Kanser hastalık değildir', 'Kanser metabolik durum değildir', 'Onkoloji kliniklerine gitmeyin' bunların sürekli basına taşındığını görüyoruz. Artık bunların medya soytarılarına döndüğünü görüyoruz. Basın haber ararken kanser konusunda bu cümleden sonra şunu unutmayın ki yılda 200 bin insan Türkiye’de kanser oluyor. Bunun 100 bini kemoterapi almak zorunda. O insanların kafasında öyle sorular oluşuyor ki, kliniklerden soğuyor. Alternatif tıpa doğru insanları sürüklemiş oluyoruz. Ülkemin gürül gürül gittiği çöpe doğru sürükleniyorlar" ifadelerine yer verdi.
Prof.Dr. Özdoğan, basının yanında akademisyenler ve STK temsilcilerine de önemli görevler düştüğünü belirterek, bilimin halk için olduğunu kaydetti.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com