www.mardinnethaber.com
Ehliyet sınavları "e-sınav" sistemiyle yapılacak
07.08.2018 19:14 Mardin Nethaber

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm illerde açılan “e-sınav” salonlarının faaliyete girmesiyle birlikte, bundan sonraki süreçte ehliyet sınavları "e-sınav" sistemiyle yapılacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm illerde "e-sınav" salonlarının faaliyete girmesiyle ehliyet sınavlarında kâğıt, kalem kullanımı dönemi de sona erdi.

Ehliyet sınavlarına girecek olan adaylar, sınav sorularını "e-sınav" merkezlerinde bulunan bilgisayarlardan verilen soruları cevaplandıracak ve sınavın sonuçlarını hemen öğrenebilecek. Adaylar, bundan sonra 81 ildeki e-sınav merkezlerinde sınava girebilecek. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"ları bundan sonra 81 ilde yapılacak.

Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirilmesiyle, motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kâğıt ve kalemle yapılması sonlandırıldı.

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek.

Kullanıcı dostu bilgisayar ile adaylar, cevap kâğıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

Yapılacak olan e-sınavlarda engelli vatandaşlarda unutulmadı. İşitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacağı belirtildi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com