www.mardinnethaber.com
Gazipaşa Konağında restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı
07.08.2018 13:55 Mardin Nethaber

 

 

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan Gazipaşa Konağı’ nda restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı.Yıllardır atıl durumda bırakılan Gazipaşa Konağı  halk dilinde  Gazipaşa İlkokulu olarak da biliniyor.

Kasım 2017 tarihinde gazetemizde yaptığımız 'Tarihi Şaheser Gazipaşa Konağı Kaderine Terk edildi' haberi üzerine yetkililer harekete geçerek, tarihi binanın tadilatı için ihale süreci başlatılarak, onarımına başlandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödeneği çıkarılan binanın Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yatırım izleme programı kapsamında alınarak Mardin Artuklu Gazipaşa İlkokulu Restorasyon ve Statik Güçlendirilmesi Yapım İşi adı altında yaklaşık 5 milyon lira karşılığında yüklenici firmaya ihale dildiği belirtildi.

16 Nisan 2018 tarihinde yüklenici firma tarafından tadilatına başlanılan tarihi Gazipaşa Konağı, 9 Şubat 2019 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yürütülen bakım onarım çalışmaları sonucunda binanın Gazipaşa İlkokulu ya da Güzel Sanatlar Lisesi olarak eğitime açılması bekleniyor.

Dört katlı olan binada 21 oda bulunmaktadır. Bu odaların içi mükemmel bir şekilde oyma taşlarla süslenmiş ve her odanın süslemeciliği, diğer odalardan farklı olarak tasarlanmış, Mardin'in tarihi motifine uygun şekilde inşa edilmiştir.

1934 yılından günümüze kadar eğitim-öğretim amaçlı olarak kullanılan binanın tadilatı tamamlandıktan sonra tekrar eğitime açılması planlanıyor. Mardin'in Artuklu ilçesinin Latifiye mahallesinde bulunan tarihi binanın restorasyon çalışmaları hızla devam etmektedir.

Gazipaşa Konağı tadilatı bittikten sonra bulunduğu bölgede hem eğitime hem de turizm alanında büyük kazanım sağlayacağı ifade edildi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com