www.mardinnethaber.com
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ev ziyaretlerine başladı
03.08.2018 17:24 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, kronik ruhsal rahatsızlığı olan hastalara yönelik ev ziyaretlerine başladı.

Mardin Toplum Ruh Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından yapılacak olan bu ziyaretler kapsamında kronik ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ev ortamını ve yaşadığı çevreyi yerinde görüp değerlendirme amacını güdüyor.

Mardin Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu (TRSM) Hekimi Uzm. Dr. Duygu Akbaş Öncel öncülüğünde yürütülen bu önemli çalışma, aile ile ilgili gözlemler, görüşmeler ve sorunları yakından değerlendirmek amacında olduklarını söyledi.

Öncel, “Kronik ve psikiyatrik hastalıkları olan hastalara aileleri ile birlikte nedene yönelik çözüm planları geliştirilmek için ev ziyaretlerinin katkısı oldukça fazladır. Kayıtları gerçekleşen bu hastaların yerel ve ulusal alanda sağlıkla ilgili iyileştirmelerde büyük faydası olacaktır.” dedi.

Göreve başladığı günden bu yana birçok hastaya toplum temelli psiko-sosyal destek hizmeti sunduklarını belirten Öncel: "Her gün gönüllülük hissiyatıyla yeni hastalara ulaşmak için çalışıyoruz. Amacımız daha çok hastaya ve aileye ulaşarak onlara yardımcı olmaktır. Merkezimiz,  kronik ruhsal rahatsızlığı olan (şizofreni, şizoaffektif bozukluk, psikotik bozukluk, bipolar duygulanım bozukluğu, atipik psikoz) hastaların tedavisini düzenli bir şekilde sürdürmek ve psiko-sosyal destek vermek amacıyla görev yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretlerde hastalar ve ailelerin bilgilendirildiğini anlatan Öncel, “Hastalara ve ailelerine ev ortamında görüşme yapılarak eğitimler ve psiko-sosyal destek veriliyor. Merkezimizde yapılan faaliyetler ev ziyaretlerinde hasta ve yakınlarına anlatılmaktadır. Merkezimizde hastalarımıza bireysel danışmanlık hizmeti, grup terapisi, psiko-sosyal beceri eğitimi, hastanın durumuna göre uygun görülen el sanatları gibi iş-uğraş tedavileri eğitim verilmektedir. Görevli personellerimiz tarafından yapılan saha gezilerinin amacı, ruhsal hastalığı olan bireylere tek tek ulaşılarak merkezde kayıt altına alınması, düzenli takip, tedavi ve rehabilitasyonları sağlanarak topluma yeniden kazandırılmasıdır." açıklamasında bulundu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com