www.mardinnethaber.com
İŞKUR Müdürü Akın çalışmaları anlattı
02.08.2018 19:05 Mardin Nethaber

 

Mardin İŞKUR İl Müdürü Mehmet Akın, basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İŞKUR İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, gazetecilere açıklama yapan Akın, Mardin’de iş istihdamı konusunda yatırımcılara ciddi teşvikler verildiği belirtti.

Basın İlan Kurumu Mardin İl Müdürü Adnan Günbegi, Mardin İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Abdurrahim Yalçın, Mardin'de faaliyet gösteren ulusal ve yerel medya temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan İl Müdürü Mehmet Akın, Savur'da kurulacak tekstil fabrikasında 2 bin kişinin istihdam edilmesinin planlandığını, özel bir çağrı merkezinin ise Mardin’de şuan 200 kişi olan çalışan sayısının yıl sonuna kadar bin kişiye istihdam sağlamasının öngörüldüğünün altını çizdi.

Aylık basın toplantıları düzenleyerek, Mardin’de yapılan İŞKUR çalışmalarının düzenli olarak basına duyurulacağının kaydeden Akın, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' çağrısının ardından Mardin Valisi Mustafa Yaman öncülüğünde Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 2018 yılında da istihdama katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımıza hız verdik."

Akın: "Mardin'de 2018 yılının ilk 6 ayında, özel sektörde bin 90 kişi işe yerleştirildi, işbaşı eğitim programından bin 645 katılımcı mesleki eğitimden yararlandırıldı. Meslek edindirme kurslarından 823 kursiyer yararlandı. Toplum yararına programından 2 bin 556 kişi işe yerleştirildi. Girişimcilik eğitimi programından 147 kişi yararlanırken, işsizlik ödeneğinden 2 bin 407 kişi faydalandı. Ayrıca işyeri ziyaretlerimiz, vatandaşlarla birlikte grup görüşmelerimiz, öğrencilere mesleki danışmanlık, engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendiişlerini kurabilmeleri için destek hibe programları ile ilgili faaliyetlerimiz devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Mardin İl Müdürlüğü olarak işyeri ziyaretleri sonucunda oluşan işgücü piyasası araştırmaları ile açık iş pozisyonlarının belirlendiğini kaydeden Akın, sözlerine şöyle devam etti:

"İşe yerleştirme faaliyetlerimizi gerçekleştirerek istihdama katkıda bulunuyoruz. Böylece işyerlerimiz istenilen pozisyon için eleman açığını kapatmış olurken, iş arayanlarımız da işe yerleştirilmiş olmaktadır. İstihdam seferberliği çerçevesinde 2017 yılında çıkan istihdam teşvikleri 2018 yılında da devam etmektedir. İstihdam teşvikleri ile işe yerleşen vatandaşların maaş ödemeleri ya da Sigorta Primleri Kurumumuz tarafından karşılanmaktadır. İlimize sanayi sektörünün gelişmesi ile beraber, özellikle tekstil alanında, istihdam oranı da artmaktadır. Turizmin canlanması işverenlerin ve esnafın yüzünü güldürürken istihdama da katkı sunmaktadır. İstihdama teşvikleri ile başta Mardin ilimiz olmak üzere ülkemiz genelinde işsizlik oranının gerilemesine katkıda bulunmaktayız. Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak iş arayanlarımıza ve işverenlerimize kurum olarak hizmetlerimiz artarak devam edecek."

Toplantıda İŞKUR'un kurumsal işbirliğiyle Basın İlan Kurumu ile yapılan anlaşmadan söz eden İl Müdürü Mehmet Akın, bir çok mesleki alanda olduğu gibi basın alanında faaliyet gösteren medya çalışanlarına yönelik fırsatların olduğunu, bu alanda istihdam edilecek olan gazetecilere de çeşitli programların mevzuatlarının dahilinde olduğunu söyledi.

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi ise, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı'ndan yararlanan gazetelere ilişkin yapılan düzenlemenin, hem İŞKUR'un istihdam hedefine katkı sağlayacağını hem de gazeteler ve meslek adaylarına altın bir fırsat niteliği taşıdığını kaydetti.

Basın İlan Kurumu tarafından yeni nesil gazetecilik projesi kapsamında mesleki deneyimin artmasına yönelik TRC3 Bölgesi olarak tanımlanan Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin'de gazeteciler için çeşitli eğitim seminerleri düzenlediklerini hatırlatan Günbegi, BİK Genel Kurulu'nda alınan kararla, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı'ndan yararlanan gazetelere önemli avantajlar getirildiğine vurgu yaptı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com