www.mardinnethaber.com
Artuklu Üniversitesi öğrencileri Bosna’da
07.07.2018 15:38 Mardin Nethaber

 

 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Sosyal ve Beşeri Gelişme Ekseninde kabul edilen ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla hayata geçirdiği “Mezopotamya’dan Balkanlara Eğitim Projesi” kapsamında yürütülen faaliyetler tüm hızıyla sürüyor.Üniversite bünyesinde kurulan Mardin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin öğrencilerin mekânsal mobilizasyonunu sağlayarak coğrafi
sınırları kültürel ve zihinsel sınırlara genişletmek
amacıyla yürüttüğü projede üniversite grubu üyeleri, Bosna –Hersek gezisi kapsamında Balkanlar’ın en önemli figürleri arasında yer alan ve 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen Mostar Köprüsü’ni ziyaret etti. Projenin gençlerin ve öğrencilerin yaşam görgüsünü artırmak, okumaya ve araştırmaya dayalı, devamı ve üretimi teşvik eden bir süreç tasarımı ile öğrencilerinin eğitim kalitesini ve entelektüel bakışlarını geliştirmek amacıyla başlatıldığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mezopotamya’nın insanlar arasındaki kültür etkileşiminin en fazla olduğu medeniyet havzaları arasında yer aldığını ifade etti.
Balkanların ise binlerce yıldır farklı milletlerin, dillerin, kültürlerin ve dinlerin barınağı olduğunu aynı zamanda Müslümanların bu coğrafyayı fethederek topraklarını vatan edinmesinin akabinde bir vakıf medeniyetinin ortaya çıktığına işaret eden Ağırakça:
“Bu iki medeniyet havzası arasında karşılıklı etkileşime aracı olmak kültür ve düşünce birikimleri hakkında bilgi sağlanması amacıyla hayata koyduğumuz bu projede öğrencilerimizin çabasının bir verime dönüştürülmesi için, "Artuklu'dan Balkanlara”
temalı seçmeli bir ders açarak kredili ders almalarını sağladık.” dedi.
Rektör Ağırakça, projeye yönelik yaptığı katkı ve desteklerinden dolayı Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’a teşekkür ederek etkinlik kapsamında Balkanları ziyaret eden öğrencilere eşlik etmek amacıyla üniversite tarafından yolluklu ve yevmiyeli olarak görevlendirilen Artuklu Üniversitesi öğretim elemanlarının gözetiminde yapılan saha gezisinin yoğun bir şekilde sürdüğünü söyledi.
“Artuklu'dan Balkanlara” ders materyallerini takip ederek interaktif sunumlar gerçekleştiren ve seçilecek bir odak konuda araştırma yaparak yazılı bir çalışma sunacak öğrencilerin nitelikli çalışmaları, proje sonrasında bir kitapta toplanacak ve öğrencilerin adıyla yayımlanacak. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com