www.mardinnethaber.com
MBB, öğren kazan üret kazan projesini hayata geçirdi
07.07.2018 15:35 Mardin Nethaber

 

 

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman:
“Mardin’de artık esnafın, yatırımcının, gençlerin, çocukların, engellilerin yüzü güldüğü gibi kadınlarımızın da yüzü gülüyor”
Mardin Büyükşehir Belediyesi kadınlara yönelik “Öğren Kazan Üret Kazan Projesi” hayata geçirdi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi, kadınlara yönelik meslek edindirme kursları kapsamında yeni bir projeyi hayata geçirdi. Bu bağlamda Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığınca, Kalkınma Bakanlığı GAP İdaresi’nin desteğiyle, “Öğren Kazan Üret Kazan Projesi”ni hayata geçirdi. 15 ay sürecek proje kapsamında ilk etapta 60 kadının istihdam edilmesi hedefleniyor.Proje kapsamında kadınlara yönelik meslek edindirme kurslarının yanı sıra sosyal, kültürel ve turistik gezi imkanı sağlanıyor.
Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Mardin’de artık esnafın, yatırımcının, gençlerin, çocukların, engellilerin güldüğü gibi kadınlarımızda gülüyor” dedi.Projenin 15 ay süreceğini belirten Yaman, proje hakkında şunları söyledi: “Kadınlarımıza ekonomik bağımsızlık kazandıracağız. Bir sosyal kalkınma, birlikte hareket imkanı oluşuyor. Şuana kadar 60’ın üzerinde bayan burada kurs görmeye başladı. Bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Burada ki çalışma biraz daha fabrikasyon hale gelecek. Mardin’in kültürünü yansıtan geleneksel ürünler ve motiflerin üretimini sağlamış olacağız. Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik daha çok projeyi hayata geçireceğimizi söylemiştik. Bunu gerçekleş-tiriyoruz. Artık Mardin’de esnafın, yatırımcının, gençlerin, engellilerin güldüğü gibi kadınlarımızda gülüyor. Onlara ilişkin projelerimiz bu şekilde devam edecek.”Bu proje kapsamında üretilen ürünleri ‘saylan’ markası ile ürettiklerini aktaran Yaman, “Meslek edindirme kurslarında üretilen ürünlerin satışı için ‘amber’ adıyla satış merkezi açmıştık. Burada üretilen ürünleri kursiyer-lerimize aktarıyoruz. Kadınların evlerinde ürettiği ürünleri de burada satıyoruz. Bu satışta hiçbir bedel almıyoruz, sadece aracılık yapıyoruz” diye konuştu. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com