www.mardinnethaber.com
Kedi Sevgisini Sahabenin hayatından öğrendi
05.07.2018 11:09 Mardin Nethaber

 

 

Mardin'de yaklaşık 25 yıldır sokak kendilerini besleyen Ekrem Yalaz, sabahları
iş yerinin bulunduğu sokağın başına geldiğinde onlarca kedi kendisini bekliyor.

Merkez Artuklu İlçesinde bulunan Bademli Sokak üzerinde daha önce esnaflık yaparken bazı nedenlerden dolayı şu anda terk-i sanat yapan Ekrem Yalaz, yıllardır aynı sokakta bulunan sokak kedilerini her gün ara vermeden beslediğini söylüyor.
Ashabı Kiram’dan Abdurrahmân bin Sahr adında ki sahabeyi kendine örnek aldığını belirten Yalaz, dinlediğim bir sohbette bu sahabenin kedileri çok sevdiğini, bu nedenle kendisine Ebû Hureyre (Kedicik babası) denil-diğini duydum. Bende bu sahabenin hayatından etkilendim ve o günden beri kedilere karşı ayrı bir muhabbetim oldu dedi.
"Bu canlar hepimizin. Herkes sahip çıkmalı"
Yalaz, "Yaklaşık 25 yıldan beri bu sokaktaki kedilere ben bakıyorum. Onlar için her gün düzenli olarak kasaplar çarşından et topluyorum. Beni sokağın köşesinde gören kediler yoluma çıkarlar. Sanki etin kokusunu iki sokak öteden alıyorlar gibi saf tutuyorlar. Sayıları zaman zaman değişse de yemeklerini ve içeceklerini hiç aksat-mam. Kedileri seviyorum çünkü sanılanın tam aksine çok vefalılar. Bir şey isteyecekleri zaman gözlerimin içine bakıyor-lar. Gerçekten onların bakışlarından ne istedik-lerini anlıyorum." dedi.
Son dönemlerde hayvanlara karşı yapılan şiddeti kınadığını belirten Yalaz, “İnsanların hay-vanlara karşı daha du-yarlı olmalarını istiyorum. Başta lokantalar ve kasaplar olmak üzere tüm esnaftan yemek artıkla-rını çöpe atmayıp, bu ve buna benzer hayvanları beslemelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com