www.mardinnethaber.com
Kayyum, ilçenin 50 yıllık su sorununu çözdü
05.07.2018 10:37 Mardin Nethaber

 

 

Diyarbakır’ın Hani İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şaban Arda Yazıcı, ilçenin 50 yıllık su sorununu bulduğu kuyularla çözdü. Yazıcı, kuyulardan çıkan suyu borularla köylere ulaştıracak.

Yaklaşık iki yıl önce Hani ilçesine kayyum olarak atanan Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, ilçeyi yeniden inşa etmek için çalışmalara hemen başladı.
Geliştirdiği projeleri bir bir hayata geçiren Yazıcı, 196 milyon lirayı bulan projelerden 103 milyonluk kısmını hayata geçirerek vatandaşların hizmetine sundu. Anaokulu, kadın ve gençlik merkezlerini hizmete açan Yazıcı, en büyük çalışmasını suda gerçekleştirdi. İlçenin 50 yıllık su sorununu çözen Yazıcı, kuyulardan çıkarılan suyu boru hatları ile köylere taşınması için yeni bir çalışma başlattı.
“50 yıllık mağduriyeti bertaraf ettik” Projeleri ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Yazıcı, 22 ay önce Hani Belediyesine Başkan Vekili olarak görevlendirildiğinde ilçenin en büyük sorununun su problemi olduğunu söyledi. Yazıcı, “Su problemi ilçede çok ciddi derecede mahrumiyetlere yol açmaktaydı. Biz ilçemizi bir bütün olarak ele alıp DSİ ve DİSKİ ile birlikte büyük bir çalışma yaparak, özveri ve koordinasyonla su çalışmalarına başladık. 22 ay içerisinde ilçemizin 50 yıla varan mağduriyetlerini bertaraf ettik. Öncelikle ilçe merkezinden başladık. İlçe merkezinde ilk göreve başladığımızda şebekeye günde iki saat su veriliyordu. 6 aylık çalışma ile uygun suya eriştik, saniyede 40 litre su almaya başladık” dedi.
“İnsanlar su problemi nedeni ile göç etme durumuna gelmişti” Yakında arıtma tesisi ile birlikte su şebekesini vatandaşların kullanımına sunacaklarını aktaran Yazıcı, şöyle devam etti: “Bunun dışında ilçemizin kırsal mahallelerinde köydeki vatandaşların göç etme durumunu oluşturan birtakım problemler vardı. Örneğin Kuyular Mahallemizde yıllarca su problemi nedeni ile dişe dokunur bir çalışma yapılamamış belediye ekiplerince ve burada insanlarımız su problemleri nedeni ile göç etme durumuna gelmişlerdi. Kuyular Mahallemizde yaklaşık bir yıllık çalışma ile faaliyetlere giriştik ve bunun neticesinde vatandaşlarımıza suyu sunmanın gayreti içerisinde olduk. Şu an su kaynağı vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş durumda.
Yine bunun dışında Abacılar Mahallemizde DİSKİ ekiplerimizle yaptığımız 8 aylık bir sondaj çalışması ile yaklaşık iki hafta önce uygun suya eriştik. Bu ilçede 50 yıllık su problemini bertaraf etmenin, hizmeti vatandaşlara sunmanın mutluluğu içerisindeyiz.” 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com