www.mardinnethaber.com
Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler tatbikatı yapıldı
02.07.2018 16:46 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler tatbikatı yapıldı.

Mardin Devlet Hastanesinin bahçesinde yapılan tatbikat, buraya gelen hasta ve hasta yakınları tarafından ilgiyle izlendi.

Gerçeği aratmayacak tatbikata, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Başkanı ve Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alpay Tuncar, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Hasan Timurağaoğlu, İsa Aydoğan ile Mardin Devlet Hastanesi Yönetimi ve çalışanları katıldı.

Mardin AFAD, Mardin 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Mardin UMKE, Mardin İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği, merdiven altı kaçak deterjan üretimi yapan bir işyerinde patlama meydana getirildi. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri durumdan etkilendiği, ambulans şoförünün durumu bildirmesiyle KBRN şüphesiyle olay yerine AFAD, İtfaiye, UMKE ekipleri ile kolluk kuvvetleri sevk edildiği gözlendi.

Olay yerine gelen AFAD ekipleri özel kıyafetleriyle,  keşif tespit, yaralılara ilk müdahale, kazazedelerin kurulan özel çadırlarda temizlenmesi, numune alma, hastaneye sevk, hastane acil servisinde müdahale ile durumdan etkilenip kendi imkânlarıyla hastaneye ulaşanlara müdahale edildi. Daha sonra itfaiye ekiplerinin olay yerini temizlemesi ve ambulansların yıkanmasıyla birlikte tatbikat sona erdi.

Tatbikatın sonunda kısa bir açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, bu gibi tatbikatların gerçekte yapılacak olan ani müdahaleler için birer deneyim kazandırdığını belirterek, buna benzer olaylara müdahale edecek ekiplerin bir birleriyle yapılacak olan dayanışma ve haberleşme alanında hataların asgariye indirdiğini söyledi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SİYASET
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com