www.mardinnethaber.com
Mardin’de 33 bin öğrenci sınav heyecanı yaşayacak
30.06.2018 13:21 Mardin Nethaber

 

 

“Sınavda heyecan ve strese kapılmayın”
Üniversiteye girişte yapılan sınav sistemi değişti. Bu yıl üniversite adayları ilk defa YKS’ya yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecek. Milyonlarca öğrencinin beklediği YKS için geri sayım başlarken, açıklamada bulunan Mar-din İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, öğrencilerden heyecan ve strese kapılmamasını istedi.
Öğrenciler yarın ilk olarak TYT sınavına yani Temel Yeterlilik Testine girecek. TYT sınavı yarın saat: 10.15’te başlıyor. Sınavda toplam 120 soru soruluyor. 120 soru, 135 dakikada çözülecek.
Öğrencilere seslenen Milli Eğitim Müdürü Sarı, “Üniversiteye adım atmak için gireceğiniz bu sınavda heyecan ve strese kapılmadan tüm emeklerinizi karşılığını alacağınıza eminim. Bu sınavın her şeyin başlan-gıcı veya sonu olduğu düşüncesine kapılmadan başarılı olacağınıza inancım tamdır.”dedi.
Mardin’de 130 merkezde 33 bin öğrencinin sınava gireceğini aktaran Sarı, sınav süresince yaklaşık 8 bin kişinin görev alacağını söyledi.
Sarı sözlerine şöyle devam etti: “Sınavın yapılacağı okullarımızı sınava hazır hale getirdik. Yıllardır bugünü bekleyen ve 12 yıllık eğitimin sonunda yükseköğretime geçme hesabını yapan bütün yavrularımızın rahat bir ortamda sınava girmeleri için gerekli tedbirleri aldık. Bizim hasetsen öğrencilerimize tavsiyemiz, kendi alanlarında heyecanlanmadan ve bu işin bir son olmadığı mantığıyla ellerinden gelen en güzelini yapmaları için gayret içerisinde olmalarıdır. 12 yıllık eğitimin akabinde yükseköğretime geçmek için bu bir barajdır ama olmadığı zamanda dünyanın sonu değil, seneye tekrar deneme imkânları var. Özelde Mardin ilimiz genelde tüm ülkemiz için hayırlı bir sonuç olur diye düşünü-yorum. Sınava girecek tüm öğrencilerimize ve sınavda görev alacak tüm öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Emniyetimiz gerekli tedbirleri aldı sınav yapılacak yerler etrafında inşaattır gürültü yapacak şeylerin olmaması anlamında ama gene de vatandaşlarımız en az sürücümüzün inşaatta çalışan işçimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Çünkü 12 yıllık bir çalışmanın sonunda 4 yıllık ki bizim için 4 yıllık fakülte çok kıymetli ondan sonraki hayatını o fakülteden aldığı diplomaya göre şekillendiriyor. Allah’ın verdiği ömür boyunca o diplomayla hayatını yönlendiriyor. Onun için kritik ama son değil, tekrarı var.”
“Kızıltepe’de yaklaşık 10 yıldır bir yanlış anlaşılmadan dolayı sınav yapılmıyordu.” diyen Sarı, “ Mardin merkez, Yeşilli, Ömerli, Midyat olmak üzere ilimizin en büyük ilçesi olan ve yaklaşık 71 bin öğrencimizin eğitim gördüğü Kızıltepe’de de sınav yapılacak ve yaklaşık 5 bin öğrencimiz sınava girecek. Buda hizmetin vatandaşın ayağına gelmesi açısından çok güzel oldu. Özellikle bu sınavın Kızıltepe’de olması bizi çok mutlu etti emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Derik’ten ve ya farklı illerden gelen öğrencilerimiz için şuan sınav yapılacak her ilçemizde bir kız bir erkek olmak üzere pansiyon ayarladık. Öğrencilerimizden hiçbir ücret talep etmeden istekleri ve talepleri doğrultusunda inşallah barınma hizmeti sunaca-ğız.”dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com