www.mardinnethaber.com
DİYABETLİ HASTALAR DİYABET OKULUNDA EĞİTİLDİ
28.06.2018 01:20 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” kapsamında Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde açılan Diyabet Okulu’nda diyabetli hasta, diyabet riski taşıyan hasta ve yakınlarına yönelik eğitimler verildi.

Mardin Sağlık il Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz konuyla ilgili yaptığı açıklamada diyabet hastalığı hakkında daha bilinçli ve eğitimli diyabet hastalarının olması amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi.

Açılan bu diyabet okulunda, iç hastalıkları uzmanı, diyabet eğitim hemşiresi, diyetisyen ve fizyoterapistler tarafından eğitim verildiğini belirten Yavuz, “Burada diyabet nedir, kimler risk gurubuna girer, diyabetli hasta nasıl beslenmeli, nasıl egzersiz yapılmalı, kan şekeri düştüğünde ve yükseldiğinde neler yapılmalı, diyabetin yan etkileri, diyabetten korunma yolları ve insülin konularında hasta ve yakınlarına eğitimler verildiğini.” kaydetti.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Alihan Oral öncülüğünde yürütülen bu eğitimlerde hastanede yatmakta olan hastalara kişisel hijyen, el yıkama gibi eğitimlerinin yanında Diyabet Eğitimi de belli aralıklarla verileceğini söyledi.

Diyabet Eğitiminde, eğitimini tamamlayan hasta ve hasta yakınlarına hastane yönetimi tarafından Katılım Belgesi takdim edildi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com