www.mardinnethaber.com
İl Müftüsü İsmail Çiçek’in Kadir Gecesi Mesajı
10.06.2018 06:53 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, bu gece idrak edeceğimiz Kadir gecesi münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

İl Müftüsü Çiçek, mesajında: Birçok manevi güzellikleri içinde barındıran, başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden azad olan Ramazan Ayının sonuna yaklaşırken, bir yandan da bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini karşılamanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz dedi.

Kadir gecesini diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özellik, bütün insanlık için hidayet rehberi olan Kur'anı Kerim'in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır diyen Çiçek, İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, doğru yolu gösteren ve Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biri olan Kur'an-ı Kerimin bu gecede inmeye başladığını söyledi.

Çiçek, mesajının devamında Kadir Gecesinin faziletine dikkat çekerek; yüce Allah Kur'anı Kerim'in de şöyle buyurmaktadır: "Doğrusu biz Kur'anı, Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece rablerinin izniyle her türlü iş için inerde inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir." dedi.

Kadir Gecesinin, kendimize dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğumuz günlerimizi sorgulama, unutarak veya bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe etme ve af dileme gecesi olduğunu anlatan Çiçek, “Bir daha yapmamak üzere Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak, yeni adımlar atmalıyız.  Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği sürece tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz.” dedi.

Bu vesileyle ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her geceyi  Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeliyiz diyen Çiçek, “Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine; sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalıyız. Yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Bu geceyi Allah'ın rızasına uygun bir şekilde değerlendirmek için çok Kur'an okumalıyız. Kaza namazı kılmalıyız. Uzaktaki akraba ve büyüklerimizi arayarak kandillerini tebrik etmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirerek onların da bu gecenin manevi havasından yararlanmasını sağlamalıyız.” 

Çiçek; “Bu mübarek gecede şu anda dünyanın dört bir yanında sıkıntı ve eziyet çeken Müslümanların bu durumdan kurtulmaları için, vatanımızın savunmasında canlarını seve seve veren şehitlerimiz ve gazilerimiz için Allah'a bol bol dua etmeliyiz.”

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve İslam Alemi'nin Kadir Gecesi'ni tebrik eder, bu mübarek gecenin Mardinimize, Ülkemize ve bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim temennisinde bulundu.


Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com