www.mardinnethaber.com
Başbakan Yıldırım'ın OHAL ve Af konusundaki açıklamaları
10.06.2018 05:06 Mardin Nethaber

 

Çankaya Köşkü’nde özel bir televizyon kanalı tarafından düzenlenen programda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL'in kaldırılması ve afla ilgili sorulara karşılık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerine yer vererek;  ''Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması çok iyi olmuştur. Ümit ederim yakın zamanda olağanüstü hal meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir'' dedi. Yıldırım, ayrıca gündemlerinde af olmadığını söyledi.

OHAL’in devlet için geçerli olduğunu, vatandaşların yaşamlarına ilişkin bir kısıtlamanın olmadığını belirten Yıldırım, “OHAL bize özellikle 15 Temmuz darbesinden sonra FETÖ yapılanmasıyla mücadelede bize önemli bir esneklik sağlıyor. Bu mücadelede de ciddi bir ilerleme kaydedildi. Mahkemeler hemen hemen darbeye bizzat bulaşanların hükümlerini veriyor, cezalar kesiliyor. Devam eden çok az dava kaldı. Ayrıca bu ihraç edilenler, açığa alınanlar, memuriyet dışına çıkarılanlar bunlar konusunda da bir imkân getirdik. OHAL’e rağmen İtirazları İnceleme Komisyonu kurduk. Bütün şikâyetleri topladı komisyon. Hatta öylesine detaylı çalışma yaptılar ki bir kişi hakkında mesela sadece istihbarat kuruluşlarının verdiği bilgiler değil mahkemelerdeki dosya bilgilerini de veya medyadaki orada buradaki bilgileri de bir araya toplayıp teker teker değerlendiriyorlar ve sonuçlandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağanüstü halin kaldırılacağının sinyalini verdiğini söyleyen Yıldırım, “Ümit ederim yakın zamanda OHAL meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir. Seçim olacak, ondan sonra hükümet belli olacak. Bu seçimin en önemli özelliği, seçim sandıkta belli olduğu zaman hükümet de belli oluyor. Meclis kompozisyonu da belli oluyor. Yeni sistemde güvenoyunu sandıkta millet veriyor. Tabii bu OHAL’in kaldırılması küresel yatırımcılar açısından da önemli bir rahatlamayı getirecek” diye konuştu.

“Gündemimizde af yok”

Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin af çıkarılması yönündeki talepleri hakkında, affın gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SİYASET
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com