www.mardinnethaber.com
Ulu cami’de çay geleneği devam ediyor
09.06.2018 17:02 Mardin Nethaber

 

Ulu cami’de yıllardır iftar sonrası ikram edilen çay geleneği bu yılda devam ediyor. Çay ikramı, cami cemaati ve ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor

Her yıl Ramazan ayı boyunca iftardan sora teravih namazına gelen cami cemaatine ve ziyaretçilere ikram edilen çay geleneği bu yılda devam ediyor.

Mardin tarihinin sembolü olan Ulu cami avlusunda her akşam iftardan sonra büyük demlenen çay büyük bir iştahla yudumlanırken, belki de ilk defa camide karşılaşan insanlar bu çay sayesinde büyük dostluklara imza atıyor.

Ecdadımızdan kalan bu güzel mabetlerde ibadetlerini eda etmeye gelen cemaatimize çay ikramında bulunmak bizleri mutlu ettiğini ifade eden cami imamı Süleyman Demir, çay ikramımız cemaatimizin arasındaki muhabbeti arttırdığını söyledi.

Her akşam yaklaşık yüz 50 kişiye çay ikramında bulundukları anlatan Demir, Mübarek Ramazan ayı içinde bulunan özel gecelerden biri olan Kadir Gecesinde ve Bayram akşamlarında ise çay ikramımız yaklaşık 5 yüz kişiyi buluyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Mardin'deki salatin camilerinden biri olan Ulu caminin avlusunda demli kaçak çayı içmek herkese nasip olmayacağını dile getiren Abdulvahap Kanza ise şunları dedi: “Ulu Camide namaz kılmak, bu çay muhabbetine katılmak ve cami de bulunan sakalı şerif-i ziyaret etmek benim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Yıllardır bu geleneği sürdüren Ulu Cami İmamlarından Allah razı olsun. Bu etkinliğe maddi katkıda bulunan herkese Allah hayırlarını kabul etsin diyorum. Sağlığım ve imkânlarım elverdiği sürece bu manevi atmosferinden yararlanmaya çalışacağım. Bu gibi çay muhabbetlerini İslam âleminin içinde bulunduğu sıkıntıların define vesile kılsın.” temennisinde bulundu.


 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com