www.mardinnethaber.com
ROP Tanı ve Tedavi Merkezi hizmete girdi
07.06.2018 15:29 Mardin Nethaber

 

Mardin Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Haziran 2017 tarihinden itibaren planlaması yapılan ROP Tanı ve Tedavi Merkezi Birimi hizmet vermeye başladı.

Mardin Devlet Hastanesinde hizmet vermeye başlayan ROP Tanı ve Tedavi Merkezi, Göz Hastalıkları Uzman Hekimlerinin özverili çalışmaları sonucunda il sınırları içindeki bütün hastanelere, çevre il ve ilçelerdeki kamu ve özel hastanelerden gelecek olan hastalara hizmet vereceği belirtildi.

Mardin Sağlık İl Müdürü Saffet Yavuz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ROP erken doğan bebeklerin gözlerinde görülen önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, “Bebeklerin gözlerindeki damarlar bebek doğuncaya kadar gelişime devam eder. Erken doğan bebeklerde bu gelişim yeteri kadar olmadığı için anomal damarlar oluşmaya başlar ve ROP denilen hastalığa sebep olabilir.” dedi.

2 bin gramın altında ve 34. haftadan önce doğan ve risk faktörü oluşturan tüm bebeklerin mutlaka ROP muayenesi yapmaları gerektiğine dikkat çeken Yavuz, “Ayrıca bebeklerde rastlanan akciğer, kalp damar hastalığı ve beyinde yaşanabilecek problemler de ROP riskini artırmaktadır. Bu hastalığa erken dönemde tanı konup tedavi edilmezse iki göz de tam körlükle sonuçlanabilir.” şeklinde konuştu.

Yavuz, “Erken doğan bebeklerin doğumdan 4-6 hafta arasında göz muayenesi mutlaka yapılması gereklidir. Yeni doğan bebeklerde ROP’un erken tanısı ve tedavisi Göz Hastalıkları Uzman hekimlerinin ve Yeni doğan Uzman Hekimlerinin birlikte hareket etmesiyle mümkündür. Hastanemizde uzman hekimlerimiz arasındaki özverili çalışmalar sonucunda 700’e yakın hastaya ROP muayenesi yapılmıştır. 30 hastada ciddi hastalık tespit edilmiştir. Tanı konan hastalara gereken lazer veya enjeksiyon tedavisi uygulanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Daha önce hastalarımızı il dışına sevk etmek zorunda kalıyorduk diyen Yavuz, Şimdi ise hastalarımıza burada hizmet vermekteyiz. Bakanlığımızın desteği ile İnşallah özellikli birimlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda öncelikle birimimizin kurulmasında emek harcayan başta Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu’na, başkan yardımcılarına, hekimlerimize ve hastane yönetimine teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com