www.mardinnethaber.com
Uçar'ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajı
06.06.2018 04:27 Mardin Nethaber

 

İnsan ve Çevreyi Koruma Derneği (İNÇEV-DER) Başkanı Ramazan Uçar 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir mesajı yayımladı.

Uçar; “Doğal çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında; Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda kabul edilen bir kararla, 5 Haziran “Dünya Çevre Günü” olarak ilan edilmiştir. Anayasamızın 56. maddesinde de “herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” hükmüne yer verilmiştir.

Bu bağlamda yaşadığımız çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek için devlet ile vatandaş el ele vererek gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız.

Özellikle, geride bıraktığımız yüzyıldaki hızlı sanayileşme ve kentleşme süreci ile hızlı nüfus artışı, önemli çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Çevre sorunları, doğal dengeyi bozan ve insanlığı tehdit eden boyutlarıyla bu tehlikeli gidişat gün be gün artıyor.

“Her şey sudan gelir ve tekrar suya döner”

Doğanın korunması ve tahribatın engellenmesi yaşamsal önem arz etmektedir. Ekolojik dengenin korunması adına bitki ve hayvan türlerini koruyup çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Unutmayalım ki çevre konusunda atacağımız her adım çocuklarımızın geleceğine yapacağımız en önemli yatırım ve geleceğimizin teminatıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm insanlığın sağlıklı, güzel ve daha temiz bir çevrede yaşayabilmeleri adına, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, toprağın dostlara ihtiyacı vardır diyorum.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com