www.mardinnethaber.com
Okuma yazma kurslarına vatandaşlardan yoğun ilgi
21.05.2018 18:14 Mardin Nethaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde, başlatılan Okuryazarlık Seferberliği projesi kapsamında Mardin’de bu güne kadar açılan 646 kursa 7 bin 900 kursiyer eğitime devam etmektedir.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Halk Eğitimi Merkezleri bünyesinde zorunlu eğitim dışında kalmış, okuma yazma bilmeyen ve temel eğitimden mahrum bırakılmış yetişkinlere okuma yazma öğretmek üzere kurslar açılmıştır.

1 Şubat 2018 tarihi itibariyle başlatılan Okuryazarlık Seferberliği projesi kapsamında bu güne kadar Mardin genelinde 6 yüz 46 Okuma yazma kursu açılmış olup, açılan kurslara 7 bin 145 kadın 7 yüz 55 erkek olmak üzere toplam 7 bin 900 kursiyer okuma yazma öğrenmek üzere okuma yazma kurslarına devam etmektedir.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu proje kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza okuma yazmanın yanında, yaşam kalitesini yükseltebilecek bilgi, beceri ve tutum değerleri eğitimi verileceğini söyledi.

Bu kurslarımıza özelikle toplumu şekillendiren anneler katılım gösterdiğini belirten Sarı, bu kurslarla annelerimizin çevresi ile uyumlu, kendisi ile barışık, yerel, ulusal ve küresel insani değerlere sahip olmalarını sağlar. Nitelikli insan kaynağını yetiştirmek, bireyin potansiyelini geliştirerek toplumsal yaşama etkin olarak katılımını sağlayacağını kaydetti.

Konuşmasının devamında Sarı, “Okuryazarlık Seferberliği projesi kapsamında Savur ilçemizde 52 kursumuza 462 kursiyer, Ömerli ilçemizde 22 kursumuza 235 kursiyer, Dargeçit ilçemizde 39 kursumuza 339 kursiyer, Midyat ilçemizde 96 kursumuza bin 303 kursiyer, Mazıdağı ilçemizde 52 kursumuza 401 kursiyer, Yeşilli ilçemizde 18 kursumuza 173 kursiyer, Nusaybin ilçemizde 75 kursumuza bin 98 kursiyer, Kızıltepe ilçemizde 168 kursumuza, Artuklu ilçemizde 90 kursumuza bin 135 kursiyer ve Derik ilçemizde ise 34 kursumuza 386 kursiyerimiz eğitim almıştır. İl genelinde toplamda 646 kursumuzda 7 bin 900 kursiyerimiz devam etmektedir’’ açıklamasında bulundu.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com