www.mardinnethaber.com
Suriyeli Fedi Mustafa’nın geçim kaynağı
21.05.2018 15:55 Mardin Nethaber

Suriye de çıkan iç savaştan kaçarak üç yıl önce Türkiye’ye gelen Suriyeli Fedi Mustafa, ailesinin geçimini sağlamak için çeşitli işlerde çalışarak sağlamaya çalışıyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde hayatını idame etmeye çalışan Fedi Mustafa buraya geldiği günden beri mevsimlik işler yaptığını, bu ramazan ayında da meyan kökü şerbeti satarak günlük geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.

Artuklu ilçesinde bulunan tarihi ARASA kapalı çarşı girişinde işe başladığını kaydeden Mustafa, “Ramazan ayının başlamasıyla ilk önce limon suyu şerbeti satmaya başladım.  Gelen müşteriler meyan kökü şerbeti istemeye başlayınca bende meyan kökü şerbeti satmaya karar verdim. Allah’a çok şükür satmaktan da pişman değilim. Günde yaklaşık 50 şişe satıyorum.  Buda ailemin günlük geçimini karşılıyor. Bu işin yabancısı da değildim. Çünkü Suriye’de de bu şerbet satılıyordu.” dedi.

Suriye’de de meyan kökü şerbetinin Ramazan ayının vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Mustafa, “Suriye’de Ramazan ayında meyan kökü şerbetinin olmadığı sofra, eksik sayılıyor. Sofrasında meyan kökü şerbeti olan aileler için bir prestij göstergesi sayılıyor. Suriye’de meyan köküne şerbetine, içeceklerin sultanı denilirdi. Osmanlı döneminden beri bu şerbetin kültürümüze girdiğine inanıyorum. Osmanlı tarihine baktığımızda şerbetlerin çoğu bu dönemde ortaya çıktığını görüyoruz.” diye konuşuyor

Ayrıca Suriye’de çekirge tatlısının da büyük önem taşıdığını anlatan Mustafa, Çekirge tatlısı ise iftar sofralarının hafif ve sindirimi kolay olan tatlılardandır. Tatlı hamurdan yapılan yufkaların güneşte kurutulmasıyla elde edilen tatlının üzerine pekmez dökülerek satılıyor.  Yufkanın kuru olması nedeniyle, yerken çıkan ses nedeniyle çekirge tatlısı adını almıştır. Bu tatlı sadece ramazan ayında satılıyor.” dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com