www.mardinnethaber.com
Mardin STK’ları Trump’ın Kudüs kararına büyük tepki
18.05.2018 16:52 Mardin Nethaber

 

Mardin’de faaliyet yürüten Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Kudüs için ortak basın açıklaması düzenledi.

Mardin merkez Fuat Yağcı camisinde Cuma namazı sonrası bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları platformu Emperyalist ABD’nin Başkanı Trump’ın Kudüs’ü Siyonistlerin başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya yönelik şer planına ilişkin ortak bir basın açıklaması düzenlendi.

Cuma namazı akabinde yapılan basın açıklamasına Mardin valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Mardin Sivil Toplum Kuruluşları platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Basın açıklamasından önce Mardin müftüsü İsmail Çiçek tarafından katılımcılara Filistin’de şehit düşen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları platformu Başkanı Mustafa Aydın tarafından okunan basın bildirisinde,1947 yılından önce Yahudilerin Filistin’de sahip oldukları toprak oranı sadece % 6 idi. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere emperyalist güçlerin İsrail işgaline verdiği destek sayesinde maalesef Filistin topraklarının % 85’inden fazlası bugün işgal altındadır denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Ancak, 1995 yılında ABD Kongresi tarafından ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararı alındı ve 22 yıl sonra da bu karar Trump tarafından bir hafta önce uygulandı. Trump'ın damadı Kushner ile kızı Ivanka, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve İsrail'e yakınlığı ile bilinen senatörlerin de hazır bulunduğu bir törenle tüm dünyaya, Birleşmiş Milletlere, Uluslararası anlaşmalara ve en önemlisi de bütün İslam Dünyasına meydan okudular.

Her gün topraklarının bir kısmı daha İsrail işgaline uğrayan, her gün evleri başlarına yıkılıp gençleri ve çocukları tutuklanan ve katl edilen Filistinliler, her zaman olduğu gibi silahsız ve meşru protestolarına devam ediyorlar. İsrail uçakları ve askerleri havadan ve karadan Filistinlilerin üzerine kurşun ve bomba yağdırıyor. Bu acımasız saldırılarda 60’tan fazla masum ve sivil Filistinli şehit edilirken, 3 binden fazla kadın, çocuk, yaşlı masum Filistinli kardeşimiz de yaralandı. Şehitlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar ve kalanlara da sabır ve metanet diliyoruz.

Bu saldırının adı katliamdır. Bunun adı soykırımdır. Bunun adı insanlık suçudur. Kışkırtıcı bir şekilde bu katliamın zeminini hazırlayan ve cesaretlendiren de şüphesiz Amerika’dır. Bu nedenle ABD yönetimi ve İsraili şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Filistinli kardeşlerimiz büyük bir sabır, azim ve fedakârlık içinde kendi topraklarını, özgürlüklerini, geleceklerini savunmakla kalmıyor; tüm Müslümanların ortak haremi olan Kudüs’ü ve kutsalı olan Mescid-i Aksa’yı korumaya çalışıyorlar. Evleri tahrip ediliyor, çocukları yerlerde sürüklenerek can veriyor ve İsrail zindanlarında dünyanın en vahşi işkencelerine maruz kalıyor.

Mescid-i Aksa 4 Haziran 1967’den bu yana İsrail askerleri, Müslümanların ilk kıblesini 52 yıldır işgal ediyor. Aksaya çıkan tüm kapılarda İsrail askerleri duruyor ve ancak onların izniyle içeri giriliyor. Cami avlusunun içerisinde de sabit polisler bulunmakta ve camiye giren cemaat sürekli taciz ediliyor. İslam ülkeleri, başta Suudi Arabistan, Mısır ve körfez ülkeleri olmak üzere, tam bir iradesizlik ve ihanet içinde teslimiyetçi politikalarını sürdürebiliyor. 

Mardin’den bütün insanlara sesleniyoruz;

Allah’ım; hakkı ve hukuku kaim kılmak, zulme ve haksızlığa teslim olmamak için korkaklıktan, düşmanla işbirlikçi olmaktan, Müslümanların dertlerine lakayt kalmaktan ve ikbal hesabıyla kör, sağır ve dilsiz olmaktan sana sığınırız. İsrail’in akıttığı mazlumların kanı, bütün suskunların ve vicdansızların üzerine sıçramakta ve oluşan bu kan gölünde bütün insanlık boğulmaktadır. Ama bütün dünya duysun ki; Filistinliler asla yalnız bırakılmayacak, Mescid-i Aksa asla terk edilmeyecektir. Filistin’e ve Mescidi Aksaya sahip çıkmak imanımızın, vicdanımızın ve insanlığımızın ortak sorumluluğudur. Gerekirse her gün, her akşam, her yerde ve her şekilde Filistin davasına ve Mescid-i Aksaya sahip çıkacağımızı ortaya koymak için kararlılığımızı sürdürmeliyiz. Zulüm ve işgal bitmedi ki, eylem ve gösterilerimiz bitsin.

Bu nedenle bıkmadan, yorulmadan ve yılmadan bu kutsal beldelerimize sahip çıkmaya ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu göstermeye devam etmeliyiz. Zulüm varsa direniş de olacaktır. İşgal varsa intifada da olacaktır. Buradan Yahudi toplumuna hatırlatıyoruz; ikinci dünya savaşına kadar batı ülkeleri tarafından horlanıp katliamlara uğradığınızda Müslümanlar bu zulme ortak olmadılar. İspanya’dan, Almanya’dan, Avusturya’dan, italya’dan sürüldünüz. Bunun hesabını suçlu batıdan soracağınıza niçin masum Filistinlilere karşı cinayet ve katliamlara devam ediyorsunuz?

Ey Siyonist devlet; Bu işgal ve katliamla güvenliğiniz sağlanmayacağı gibi bütün ümmetin ve insanlığın derin nefret ve tepkisini üstünüze çekiyorsunuz. Bununla bir yere varamazsınız ve bunu beceremeyeceksiniz. Bir an önce Mescid-i Aksa üzerinden kirli ellerinizi çekiniz ve işgal ettiğiniz toprakları terk ediniz.

Ey Birleşmiş Milletler ve Ey Avrupa Birliği; Temel İnsan hakları olan ibadet, mülkiyet ve yaşama hakkı her gün İsrail tarafından çiğnenirken daha ne zamana kadar sessiz kalacaksınız. Ey İslam Dünyası; Allaha ve Ahiret gününe iman ediyorsanız daha ne zaman uyanacak, kutsal beldelerinize ve mazlum kardeşlerinize daha ne zaman sahip çıkacaksınız.

 Ayrıca, hükümetin ABD ve İsrail'deki büyükelçilerimizi geri çağırıp İsrail büyükelçisini ülkesine göndermesini, üç günlük millî yas ilan etmesini ve Uluslararası dinamikleri harekete geçirmesini de takdirle karşıladığımızı ifade ediyoruz. Çağrımız ve beklentimiz; İsrail’in, işgal ettiği topraklardan çıkarılması ve işlediği insanlık suçundan dolayı yargılanarak cezalandırılmasıdır. Filistin teslim olmayacak, İsrail ve destekçileri tarih ve insanlık nezdinde lanetle anılacaktır.

Filistinli kardeşlerimizle empati kurabilmek ve Mescid-i Aksa’nın İsrail cinayet şebekesi tarafından nasıl ablukaya alındığını görmek için bütün dünya Müslümanlarını ve hassaten Mardinli kardeşlerimizi Kudüs’ü ziyaret etmeye davet ediyoruz. Zira Mardin’i başkent yapan Artukbey’in mezarı da orada bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Daha sonra caminin avlusunda toplanan katılımcılar, ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak, Filistin davasına destek verdi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com