www.mardinnethaber.com
İftar sofraları iftar topuyla başlar
18.05.2018 15:12 Mardin Nethaber

Yüz yıllardır Ramazan ayının vazgeçilmezi olan Ramazan topu her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşları sahur ve iftar sofralarına davet etmeye devam ediyor.

Hurma, Ramazan davulcusu ve iftar topu denildiği zaman aklımıza ilk önce Ramazan gelir. İftar topu geleneği 1800’lü yıllardan bu yana vazgeçemediğimiz geleneklerden biridir.

Ramazan ayında her akşam iftar sofrasına oturan vatandaşlar okunan ezanla birlikte patlayacak olan Ramazan topunun sesini beklerler. Sahur vaktinde tatlı uykularına dalanlar ise şehrin belirli yerinden gelecek olan top sesiyle yataklarından uyanırlar.

Ramazan ayı sembolü haline gelen Ramazan topu, Mardin halkı tarafından her zaman büyük beğeni toplamıştır. Bayram arifesinde yapılan top atışları ise vatandaşlar tarafından bayramın müjdeleyicisi olarak bilinmektedir.

 

Artuklu Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Mehmet Siraç Ballı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Artuklu Belediyesi bir Ramazan Ayı klasiği olan top atışı geleneğini sürdürmeye devam ediyor. 11 ayın Sultanı olan Mübarek Ramazan Ayı boyunca, Yeniyol Şeyh Muhammed Zırrar tepesinden ve Yenişehir Mahallesinde oluşturulan platformlardan, iftar ve sahur vakitlerini vatandaşlara bildirmek amacıyla, Ramazan topu atışları yapacaktır. Ramazan ayı boyunca vatandaşların zamanında sahur ve iftarlarını yapabilmeleri için bu yılda aynı geleneği sürdüreceğiz.”şeklinde konuştu.

İftar topu tarihçesi hakkında bilgiler veren Ballı, “İftar topu akşam ezanının okunmasıyla birlikte atılır. Atılan top, iftar vaktini müjdeler. İftar ve sahur topu uygulaması 1800'lü yıllarda Osmanlı döneminde başladı. 20-25 yıl içinde ise iftar topu geleneği, imparatorluğun her bölgesine yayıldı. Halen birçok Müslüman ülkede iftar topu geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com