www.mardinnethaber.com
Sağlık Okuryazarlığı Çalıştayı Mardin'de yapıldı.
10.05.2018 17:54 Mardin Nethaber

 

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi koordinatörlüğünde düzenlenen Sağlık Okuryazarlığı çalıştayı Mardin’de yapıldı.

Özel bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, böyle büyük bir çalıştayın Mardin’de yapılıyor olması, şahsım ve sağlık çalışanlarım adına sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Yavuz, bu çalıştayın sonunda elde edilecek sonuçlara göre konuyla ilgili kişilerle paylaşılacak ve programa katkı sağlayacak yeni işbirlikçi müdahiller hedeflenecektir ifadelerini kullandı.

Akabinde söz alan konuşmacılar ise bu projenin önemine dikkat çekerek Sağlık okuryazarlığı bireylerin iyi sağlık halinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi amacıyla sağlıkla ilgili bilgiye ulaşması, anlaması ve kullanması için gerekli olan bilişsel ve sosyal beceri kapasitesidir. Günümüzde bireylerin; kendi hastalıklarını tanıyabilmeleri, bulgularını belirleyebilmeleri, kendileri için iyi olduğunu düşündükleri kararları alabilmeleri beklenmektedir. Sağlık hizmetlerinin etkinliği, etkiliği ve kalitesi de, sağlık hizmetini alan bireylerin kendi sağlıkları konusunda verdikleri bu kararlara bağlıdır denildi.

Konuşmaların devamında toplumun Sağlık Okuryazarlığının geliştirilmesi için ilgili kuruluşlarla işbirliği yaparak, sağlıklı yaşama bilinç ve becerilerinin geliştirilmesini sağlayacak araçlar geliştirmek olduğuna dikkat çekilerek;

“Sağlık profesyonelleri için mesleki tatmin, doğru iletişim ve klinik becerileri kullanabilmeyi, sağlık hizmeti alanlar için anlaşılır olabilmeyi, karara katılımda daha fazla aktif rol almayı, daha kaliteli sağlık hizmetinden yararlanabilmeyi sağlar. Toplumların sağlık okuryazarlığını ölçen çalışmalara bakıldığında, birçok toplumun sağlık okuryazarlığı düşük olduğu görülür. Türkiye’de yapılan 2017 yılı çalışmalarına göre sağlık okuryazarlığı düzeyi yaklaşık %70 yetersizdir. Bu nedenlerle toplumun sağlık konularından hangisinde eğitim ve farkındalık çalışmalarına ihtiyacı olduğu saptanmalıdır. Bu analizlere göre müdahale programları geliştirilip,  ölçme değerlendirmeleri yapılmalıdır.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya Mardin Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nizami Aktürk, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sadık Demirsoy, Projenin Koordinatörü Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, İlçe Sağlık Müdürleri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com