www.mardinnethaber.com
Mardin Müzesinden Yeni Bir Yenilik Daha
08.05.2018 19:20 Mardin Nethaber

Çağdaş müzecilik anlayışı ile teşhir ve tanzimi yenilenen düzenlenen Mardin Müzesi her geçen gün yaptığı yeniliklerine bir yenisini ekliyor.

Bu güne kadar özellikle çocukları eğlenerek eğiten Mardin Müzesi, bu eğitimlerin yanında kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için bünyesinde yeni bir kütüphane açtı.

Mardin’in tarihi sokaklarından biri olan Bademli sokak üzerinde kurulan çocuk kütüphanesinde çocuklar, keyifli oyunlar oynayarak, camaltı boya ve mühür atölyelelerinde eğitim görerek, sinema salonunda Mardin'in sesleri tanıtım kliblerini izleyerek vakit geçirdikten sonra burada da kitap okuma alışkanlıklarını geliştireceklerini kaydedildi.

1947 yılından beri bünyesinde bulunan eserlerin çeşitliliği ile oldukça dikkat çeken Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, çocuklarımızın hem müzemizi hem de Mardin kültürünü yakından tanımaları için burada peyder pey programlar düzenlediklerini söyledi.

Erdoğan, “Kök boya ve sikke basım atölyelerinde unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatlerı yakından tanıma ve öğrenme şansı bulan öğrenciler, seramik atölyesinde çanak-çömlek yapımının inceliklerini öğreniyorlar. Kültür varlıklarını korumaya dönük farkındalık kazandıkları, yaparak ve yaşayarak öğrendikleri bu gibi eserleri yapma şansını yakalıyorlar. Bu atölye çalışmaları yanında yeni kurduğumuz kütüphanemizde de Mardinin kadim tarini, kültürünü ve gelenek göreneklerini okuyarak anlayacaklar.” dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com