www.mardinnethaber.com
Artuklu’ya Arternatif yol çözüm bekliyor
08.05.2018 17:46 Mardin Nethaber

Yapımına yaklaşık 8 yıl önce başlanan ve tarihi şehirde trafiğe bir nebze de olsa nefes aldıracak olan Savurkapı ile Diyarbakır kapı mahallelerini bir birine bağlayacak olan yol çalışması bürokratik engellere takılarak yarıda kalmış durumda çözüm bekliyor.

Türkiyede en çok etkinliklere ev sahipliği yapan iller arasına giren Mardin, son bir yıldır turizmde büyük bir ivme yakaladı. Yaşanan bu gelişmeler karşısında ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin ulaşımda ciddi manada sorunlar yaşadığı gözlendi.

Mardin trafiğinde yaşanan bu sıkıntıları gidermek adına daha önce Mardin Belediyesi tarafından Savurkapı mahallesi ile Diyarbakır kapı mahallelerini bir birine bağlayacak alternatif bir yol çalışması başlatmıştı. Anıtlar Kurulu engeline takılan yolun, atıl durumda halen tamamlanacak günü bekliyor.

Yolun son durumuna bakıldığında; Diyarbakırkapı mahallesinden başlayarak, kırkız mevkiini takip ettikten sonra Zinciriye Medresesi önünde son buluyor.  Savurkapı mahallesi taraftan ise Zinciriye Medresesinin yakın mesafesine gelinerek yarıda bırakılmış durumdadır. Dönemin Mardin Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince gerekli fizibilite çalışmalarının ardından yolun bir kısmı kilitli parke taşı ile döşenirken, geri kalan kısmı ise topraklı bir şekilde işlevliğini koruyor.

Görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar, “Yaklaşık 7-8 yıl önce Mardin’e ikinci alternatif yol olarak başlatılan çalışmalar bizleri mutlu etmişti. Çünkü ciddi manada bizleride rahatlayacak bir projeydi. Bu yolun bağlantısını sağlamak için Zinciriye Medresesi yakınında yılması gereken birkaç ev var. Bu evlerin yılması için Anıtlar Kurulunun izni gerekiyormuş. Anıtlar Kurulu engeline takılan bu yolun tamamlanarak, bir yandan Mardin trafiğini rahatlatmak, diğer yandan da merkez Artuklu ilçesine ikinci bir alternatif yol kazandıracak. Yetkililerin bu konuya eğilmelerini istiyoruz” talebinde bulunuldu.

Yolun tamamlanması halinde vatandaşlar, 1. Caddeye alternatif olarak  meydanbaşından yenişehire, yenişehirden meydanbaşına  bu yolu kullanarak çıkabilecek. Buradanda ara yollara sapmadan istadikleri istikamete gidebilecek.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com