www.mardinnethaber.com
Bilali Şenlikleri yapıldı
07.05.2018 12:49 Mardin Nethaber

 

 

Mardin’in merkez Artuklu ilçesine bağlı Alımlı köyünde arpanın sararmasıyla hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri yapıldı. 

Mezopotamya'da binlerce yıldır arpanın sarar-masıyla birlikte mayıs ayının ilk haftasında kutlanıp, hasat dönemi-nin başlangıcı olarak ka-bul edilen Bilali Şenlikleri, merkez Artuklu ilçesine bağlı Alımlı köyünde ya-pıldı. Şenliğe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, Müze Müdürü Nihat Erdoğan, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Kurbanların kesildiği etkinlikte, hasadın bereketlenmesi için dualar edildi.
Müze Müdürü Nihat Erdoğan, şenliğe civar köylerden ve çeşitli bölgelerden yüzlerce vatandaşın katıldığını belirterek, “Şenlik bere-ketli bir hasat, kırgınlık ve küskünlüklerin sona erme-si ve gençlerin birbirini tanıma fırsatı bulması için yapılırdı. Mardin’in kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel miraslarından olan Bilali Şenliğini 59 yıl aradan sonra tekrara yaşatmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirliğini sağla-mayı ve koruma altına alınan Alımlı (Bilali) köyünün kültür ve turizm destinasyonlarından biri olmasını sağlamayı amaç-lıyoruz” dedi. Şenlikte da-vul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekilip, katılımcı-lara pilav dağıtıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com