www.mardinnethaber.com
El-kasım ailesi zor durumda
02.05.2018 18:54 Mardin Nethaber

 

Suriye’de çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 8 kişilik aile bir yandan ayakta kalma mücadelesini verirken diğer yandan aile fertlerinde bulunan sağlık sorunlarıyla boğuşuyor.

Merkez Artuklu ilçesi Saraçoğlu mahallesinde ikamet eden Suriyeli ailenin durumu içler acısı. İki odalı bir evde yaşam mücadelesi veren El-kasım ailesinin 19 yaşındaki oğlu Muhammet El-kasım tek başına sağlık sorunları olan bir aileye bakmanın çok zor olduğunu söyledi.

Suriye’de devam eden iç savaştan 2 yıl önce kaçarak Türkiye’ye sığınan ailenin 3 ferdinde de çeşitli ağır sağlık sorunların mevcut olduğu tespit edildi.

Bu güne kadar Mardin Suriye Yardımlaşma Platformu tarafından kendilerine verilen gıda yardımlarıyla ayakta kalabildiklerini söyleyen Muhammet El-kasım, “2yıl önce Gaziantep üzerinden Türkiye’ye gelerek Mardin’e yerleştik. Bu güne kadar burada zor bir süreçten geçtik ve geçiyoruz. Suriye Yardımlaşma Platformu ara sıra bize gıda yardımı yapıyor. Bu yardımlar bize yetmiyor. Ailemde sağlık sorunları olan kardeşlerim var. Bunların geçimlerini ben sağlıyorum. Ailede tek başıma çalıştığım için bu yük bana ağır geliyor.” dedi.

Annesinin ameliyat olmak için Hataya gittiğini anlatan Muhammet El-kasım, “6 yaşındaki kız kardeşim Nur bombardıman sırasında kaçışırken kaynar suya düşerek vücudunun büyük bir bölümü yanmış durumda. 16 yaşındaki Zehra ise bombardıman zarar görerek dirsek kapaklarında kayma oluşarak, şu anda yürüme zorluğu yaşıyor. 11 yaşındaki Ahmet ise kalp kapağında delik var. Hepsinin tedaviye ihtiyacı var. Zehra'nın da kimlik kartı iptal edilmiş. Ne yapacağımı bilemiyorum. Buradan yetkililere ve hayırsever vatandaşlara sesleniyorum. Bize yardın etsinler.” çağrısında bulundu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com