www.mardinnethaber.com
TARİHİ ÇARŞI VE SOKAKLARDA YENİ DÖNEM
25.04.2018 18:36 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından, tarihi çarşı ve sokaklar yeniden gözden geçirilerek, onarım çalışmalarına başlandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesince uzun süreden beri tarihi çarşı ve sokakların ıslah projesi kapsamında, tarihi çarşı ve sokaklarda yapılacak restorasyon sonucunda duvarları çatlamış taş aralığı boşalmış çarşı ve sokaklar yeniden temizlenerek, derzleri  yapılacaktır.

Cam mekanlar, kepenkler, tenteler değişecek. Bunun yanında bina kapıları ile tabelalar değişecek ve bitki saksıları yapılacak.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yukarı Mardin’de bulunan tarihi çarşı ve sokakların onarım çalışmaları yeniden başladığını söyledi.

Yaman, "Baharla birlikte vatandaşlarımızın yüzü gülüyor. Yaptığımız çalışmalar da zaten bunun içindir. Bundan dolayı Belediye olarak bu şehrin her yerinde biz varız. İnşallah bu hep böyle devam edecek. Çok şükür şehrimize gelen turist sayısı artı. Otellerimizin doluluk oranıyla birlikte esnafımızın yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Şehir olarak turizmde yakaladığımız ivmenin bundan sonra daha da yükseleceğini belirten Yaman, “Bu güzel havayı devam ettirmek adına şehrimizin tarihi mekanlarını sağlıklaştırma çalışmalarına devam ediyoruz. 2018 yılı aynen bu şekilde çiftçilerimizin, esnafımızın ve bölge insanımızın yüzünün güldüğü bir yıl olacak.” dedi.

Daha önce Kermozade Konağı'nın bulunduğu sokağı düzenleyerek turizme kazandırdıklarını kaydeden Yaman, “Vatandaşlarımız ve dışardan gelen misafirlerimiz bu sokağı çok beğendi. Gelin damat adayları başta olmak üzere birçok insanımız burada fotoğraf çektiriyor. Şeyh Çabuk Cami-Ulu Cami Doğu Kapısı ile Hasan Ammar Çarşısı'nda düzenlemeler yapacağız. Bu çalışmalarımızın turizme büyük katkısı olacak. Sokakların restorasyonundan tutun, kapı ve tabelaların değişmesine kadar elden geçireceğiz. Her geçen gün şehrimiz kültürüne ve mimarisine uygun hale gelerek daha da güzelleşecektir." şeklinde konuştu.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com