www.mardinnethaber.com
MAGROTEX 2018 sona erdi
25.04.2018 13:07 Mardin Nethaber

 

 

Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı (MAGROTEX 2018) sona erdi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı 19-22 Nisan tarihleri arasında yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Fuarda tohum, gübre, yem, fidan, sulama üniteleri, seracılık, ilaçla-ma gibi tarım ve tarım teknolojileri ürünlerinin yanında gıda ürünleri de sergilendi.
Mardin'de bir alışveriş merkezinin otopark ala-nında kurulan çadırlarda düzenlenen ve 4 gün süren 5’inci Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı 25 bin civarında ziyaretçiyi ağırlarken, önemli iş sözleşmelerine imza atıldı.
Fuarla ilgili değerlendir-melerde bulunan fuarın Genel Koordinatörü Mehmet Ünal, fuarı 25 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini söyledi.
Ünal, “Fuarda 150 firmanın ürünü sergilendi. Fuarı yaklaşık 25 bin ziyaretçi gezdi. Mardin dışından en çok ziyaretçi Batman’dan geldi. Mardin ili dışından Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Muş, Elazığ, Bitlis, Bingöl, Siirt ve Şırnak illerinden yoğun ziyaretçiler geldi. Ayrıca, Konya, Kayseri, Mersin, Adana gibi illerden de ziyaretçilerin geldiği görüldü. Yurtiçinden gelen ziyaretçilerde birçok katı-lımcının memnun olduğu çeşitli iş bağlantıları ve traktör satışlarının yapıldığı gözlendi. Birçok firma fuardan beklentileri-nin büyük ölçüde gerçekleştiğini söyledi. Bu da bizi memnun etti.” Dedi.
Fuarda ciddi iş görüşmelerinin yanında 8 milyon TL’lik bir anlaşmanın imzalandığını açıklayan Ünal, şunları söyledi: “Ekonomi Bakanlığı ve GAİB işbirliği ile yapılan çalışmalarda yurtdışından gelen alım heyeti Mardin Fuarından memnun ayrıldı. Fuarda Gaziantep’ten katılan değirmen ve un bulgur makineleri üreten 2 firma 3 ve 5 milyon TL’lik ön anlaşma yaptı. Diyarbakır’dan katılan 1 firma ile bin 500 adet ve 50 adet süt karma ve süt sağma makinaları anlaşması yapıldı.
İlhanlar Tarımdan 1500 çiftçiyle yemekli toplantı
Mardin DEKALB Bölge Dispirötörlüğünü yürüten İlhanlar Tarım tarafından Mardin'de çifçilik yapan bin beş yüz çiftçiye yemekli tanıtım toplantısı düzenledi.
Mova Park sosyal tesislerinde düzenlenen programa sinevizyon ortamında ve uzmanlar eşliğinde tohumun verimliliğini kapsamlı bir şekilde çifçilere anlatıldı.
Programın açılışıda konuşan DEKALB Bölge Dispirötörü Abdulke-rim İlhan, Tarım sektörü-nün bölgemiz için ne denli önemli olduğunu belirte-rek, üreticilere her konuda destek olabilmek için kaliteli ve yüksek verim potansiyeline sahip olan Dekalp tohum üretimine, insan kaynaklarını arttırmaya, bilinçlendirici saha etkinliklerine ve teknik yatırımlarına her geçen gün kendinin daha da geliştirdiğini söyledi.
Proğram sonunda yapılan kura sonucunda üç şanslı çiftçiye mibzer hediye edildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com