www.mardinnethaber.com
"Sıfır Atık Projesi" öğrencilere anlatıldı.
24.04.2018 18:14 Mardin Nethaber

 

Çevre ve Şehircilik Mardin İl Müdürlüğü tarafından Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerine yönelik “Sıfır Atık Projesi” bilgilendirme eğitim programı düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen programa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mesut Ağrakçe, Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Ramazan Uçar, ÖNDER Mardin İl Başkanı Abdulsamet Yılmaz, Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Şeyhmus Demir, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürleri, Öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mesut Ağrakçe, Sıfır Atık Projesi, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı bir şekilde ilerleyen zamanlarda  tüm Türkiye’de hayata geçirileceğini söyledi.

Konuşmasının devamında Ağrekçe, “Projenin kamu kurum ve kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanacaktır. Sıfır Atık Projesi, 2023 yılına kadar tüm Türkiye’nin 81 ilinde uygulanması hedeflenmektedir.” dedi. 

Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Ramazan Uçar ise yaptığı konuşmada “Sıfır Atık Projesi” israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazır bulunduğu programda konuşan Uçar,  “Atık oluşumunun engellenmesi ve minimize edilmesi için atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim olarak tanımlanan bir hedeftir.” ifadelerini kullandı.  

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajları anlatan Uçar, “Verimliliğin artması,  Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, israfın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,  çevresel risklerin azalmasının sağlanması, çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması, Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.” dedi. 

Uçar konuşmasının devamında, “Bakanlığımızca 2018 yılından 2023 yılına kadar uygulanacak strateji ve eylemleri içeren “Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı” hazırlanmış olup, bu plan sıfır atık yaklaşımının anlaşılmasını sağlamak, mevcut durumu ortaya koymak, hedeflere ulaşmak için eylemleri belirlemek ve tüm kurum kuruluşlarda aşamalı olarak yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedeflemekte ve sıfır atık yönetimi için biryol haritası çizmektedir. Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planında uygulamaya yönelik hedeflere ilişkin eylemler belirlenmiştir. 

Toplantı sonunda programa katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com