www.mardinnethaber.com
5 bin çocuk gökyüzünü renklendirecek
20.04.2018 14:13 Mardin Nethaber

 

 

Mardin’de 2’nci Uluslararası Uçurtma Festivali yarın başlayacak. Festivalde, 5 bin çocuk gökyüzünü renklendirecek. Mardin Müzesince düzenlenen 2’nci Uluslararası Uçurtma Festivali, 20-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Yarın, kentteki binaların damlarında uçurtmaların gökyüzüne bırakılmasıyla başlayacak festivalde, masal kahramanları, erbane ekibi, tahta bacaklar ile binlerce çocuğun katılacağı kortej yürüyüşü yapılacak.Çeşitli etkinliklerle devam edecek festivale yaklaşık 5 bin çocuk katılacak. Festival Hazırlık Komitesi Üyesi Serpil Demirer, 20-23 Nisan arasında 5 bin çocukla uçurtma uçurtmayı planladıklarını belirterek, “Sabancı Müzesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar kortej yürüyüşü yapacağız. Kortej yürüyüşümüzde arkadaşlarımı-zın tasarladığı çeşitli kıyafetlerimiz var. Mardin’in kaybettiğimiz ama yaşayan değer olan markalaşmış isimlerinin posterleri olacak. Rahvan atlarımız var. Çeşitli pankartlarımız, dövizlerimiz, karikatürlerimiz olacak. Çok renkli bir kortej düşünüyoruz” dedi. “Uçurtma, geleneksel Mardin oyuncağıdır”
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, yaklaşık 7 yıldır etkinliğin gerçekleştirildiğini ve 2 yıldır Mardin Valiliğinin destekleri ile uluslararası platforma taşındığını kaydederek, “Yaklaşık 5 binin üzerinde çocuk kendi uçurtmalarını yaparak alanda olacaklar. Geleneksel Mardin oyuncağıdır uçurtma. Sürekli rüzgar alan bir kent olduğu için yüzlerce yıldır buralarda uçurtmalar uçurulur. Gelenek devam etsin, insanlar bir araya gelebilsin, uçurtmalar uçurulsun diye böyle bir etkinlik düzenliyoruz” diye konuştu. Erdoğan, uçurtmanın birleştirici bir oyuncak olduğunu anlatarak, “Festival hazırlıklarımız tüm hızı ve coşkusuyla devam ediyor. Avrupa’nın birçok ülkesinden Uzakdoğu’dan, Singapur’dan, Pakistan’da uçurtmacılar gelecekler. Profesyonel uçurtmacılar gelecek ve bununla birlikte kentin tüm dünya ülkelerine de dolaylı olarak turizm tanıtımını gerçekleştirmiş olacağız. 35 uçurtmacı geliyor ve 17 ülkeden katılım sağlanmış olacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı en güzel kenttir Mardin. Herkesi Mardin’e bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com